Ofer F1 için başvurmamış

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula 1 pisti İstanbul Park'ın işletme hakkı ihalesi için müracaat eden firmalar arasında iptal edilen Galataport ihalesini...

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula 1 pisti İstanbul Park'ın işletme hakkı ihalesi için müracaat eden firmalar arasında iptal edilen Galataport ihalesini kazanan konsorsiyumun üyelerinden İsrailli işadamı Sami Ofer'in şirketinin bulunmadığını belirterek, "Benimle konuşmadılar. İhaleye ne kadar çok şirket girerse o kadar fazla memnun olurum" dedi. İTO'nun Madrid Ticaret ve Sanayi Odası ile hayata geçirdiği ve bugüne kadar ihracat yapma imkânı bulamayan KOBİ'leri ihracatçı hale getiren 'İhracata İlk Adım Programı'nın ikinci etabı başladı.
Yalçıntaş, toplantının ardından soruları yanıtladı. Ofer'in şirketinin Formula 1'e ilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine, Yalçıntaş, bu konuda 3'ü yazılı, 4'ü de sözlü olmak üzere 7 firmanın müracaatı bulunduğunu açıkladı. Murat Yalçıntaş şöyle konuştu: "Bu 7 tanesi için de benim bildiğim Ofer'in şirketi yok. Benimle daha konuşmadılar. Ama projemize ilgi duyuyorlardır, ihaleye girmek istiyorlardır. Ben buraya ilgi duyan tüm şirketleri ihaleye girmeye davet ediyorum. İhaleye mümkün olduğu kadar fazla şirketin girmesinden memnuniyet duyarım."
Bir basın mensubunun "İhaleyi 1-2 hafta içinde açıklayacağınızı söylemiştiniz" demesi üzerine Yalçıntaş, geçen pazartesi akşamı ihale şartnamesine son halini verme kararı aldıklarını, ancak kar yağışı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Valisi'nin isteği üzerine toplantının ertelendiğini belirtti. "Bu haftaya erteledik. Bu hafta neticelenecek inşallah. Onlarla bir araya geleceğiz" diyen Yalçıntaş, Finansinvest'in ise kendi çalışmasını bitirdiğini söyledi.
İTO Başkanı Yalçıntaş, İstanbul'da bir teknoloji şehri ve bilişim vadisi olarak yapmayı planladıkları teknoparkla ilgili bir soruya da, "Bir çalışmam var. Ben kendi çalışmamda kesin bir netice elde etmediğimden dolayı sizlerle kendi spekülasyonlarımı paylaşmak istemiyorum. Teknoparkın yeri benim açımdan kesin. Ancak gerekli mercilerin bana bunu vermesi lazım. Şu anda benim açımdan kesin olan yerin iznini almaya çalışıyorum" cevabını verdi.
10 KOBİ ihracata başladı
Yalçıntaş, 2005'te uygulamaya başladıkları 'İhracata İlk Adım Programı'nı 20 KOBİ ile gerçekleştirdiklerini ifade etti. Yalçıntaş, "İTO olarak 10 KOBİ'yi fiilen ihracat yapar duruma getirdik. Diğer 10 şirketin de önümüzdeki aylarda ihracat yapabilir hale geleceğine inanıyorum" dedi.