'Ofer İMKB'ye başvurmadı'

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) özelleştirme süreci danışman firmaya takılırken, Ofer ailesinin borsaya talip olduğu haberlerinin doğru olmadığı ortaya çıktı.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

BOLU - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) özelleştirme süreci danışman firmaya takılırken, Ofer ailesinin borsaya talip olduğu haberlerinin doğru olmadığı ortaya çıktı. İMKB Başkanı Osman Birsen, "Ofer ailesinin talep ya da ilgisi bize ulaşmadı. Başvuruları olmadı" dedi.
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Altıncı Arama Konferansı sonrasında konuşan SPK Başkanı Doğan Cansızlar, AB sürecinde İMKB ve Altın Borsası'nın mutlaka özelleştirilmesi gerektiğini söyledi. Cansızlar, İMKB özelleştirmesinin hükümetin kararı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Özelleştirmenin kesinlikle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca yapılmasına karşı çıkarım. İMKB ihtisas isteyen bir kurum; sıradan devlet kurumu gibi özelleştirilmesi sakınca yaratır."
İMKB Başkanı Osman Birsen de özelleştirme çalışmalarının Kamu İhale Yasası engeline takıldığını ve uluslarası danışman firmanın seçilemediğini vurguladı. Birsen borsanın bölgede yabancı sermaye çekmede öne geçtiğini söyledi. Birsen, Ofer ailesinin İMKB'nin özelleştirmesine talip olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, kendilerine başvuru gelmediğini belirterek, "İMKB çok başarılı bir işletme. Her türlü yatırımcının ilgi göstermesi bizim için sürpriz değil. Çok büyük gruplar, çok büyük borsa şirktelerinin ilgisi var" diye konuştu.
Cansızlar, niyet mektubunda yer alan SPK ve BDDK'nın birleştirilmesi konusunun bugün için erken olduğunu söyledi. Uluslararası Sermeye Kuruluşları Birliği'nin geçtiğimiz günlerde Barbados'ta düzenlenen yıllık toplantısına Başbakanlıktan 'Gitme' denildiğini açıklayan Cansızlar, cebinden gittiğini ama arkadan onayın çıktığını söyledi.
'Köprüleri atmak yok'
Doğan Cansızlar, Barbados'ta düzenlenen toplantıya 'Gitme' denildiğini açıklamasının ardından hükümetle 'köprüleri attığı' yönündeki yorumlar üzerine, "Devlet memurluğunda köprüleri atmak diye bir şey yok. Devlet memuru devletin memurudur, hükümetin değil" diye konuştu. Cansızlar, görev süresinin dolacağı kasımdan önce görevi bırakıp bırakmayacağı sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Cansızlar, altı yıllık SPK başkanlığının yeterli olduğunu ve bu görevi yeniden düşünmediğini ifade etti.
Cansızlar, İmar Bankası'dan mağdur olan bono sahiplerine paralarının ödenmesi yönündeki Danıştay kararının hatırlatılması üzerine, davada temyiz aşaması bulunduğunu belirterek, "Tüm hukuk yolları denenecek" dedi. Cansızlar, 2006'da sermeye piyasası araçlarına uygulanacak yüzde 15 stopajın yabancı sermaye girişinde fazla hareketliliğe sebep olmayacağını söyledi.