Ofer-Kutman'dan Kuşadası'na proje

Kuşadası Limanı'nı özelleştirmeden 'Egeports' adıyla alan Ofer-Kutman ortaklığının hukuka aykırı inşa edildiği öne sürülen 56 işyeriyle ilgili tartışmalar sürerken, bu kez de limana üçüncü iskele ve bir otel yapılması gündeme geldi.

KUŞADASI - Kuşadası Limanı'nı özelleştirmeden 'Egeports' adıyla alan Ofer-Kutman ortaklığının hukuka aykırı inşa edildiği öne sürülen 56 işyeriyle ilgili tartışmalar sürerken, bu kez de limana üçüncü iskele ve bir otel yapılması gündeme geldi.
Egeports şirketi, limana gelen gemi sayısının arttığını belirterek üçüncü iskele için harekete geçti. Kuşadası Limanı işletmecisi Egeports, binlerce bülten bastırıp vatandaşlara dağıttı.
Bültenlerde, limandaki iskelelerin yetersiz kaldığı öne sürülerek yenilerinin yapımının kaçınılmaz olduğu vurgulandı.
Mevcut iki iskelenin kapasitesinin çok altında hizmet verdiğini söyleyen eski Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Ali Ergül, "Gelen gemi sayısı ile istatistik yapılması halinde iskelelerin yüzde 30 kapasiteyle hizmet verdiği görülür" dedi. Ergül, iki iskelenin kapasitesinin yetersiz olduğunu söyleyebilmek için, yılda 3 bin geminin gelmesi gerektiğini, oysa sezonda gelen 400 geminin 'rekor' diye sunulduğunu öne sürdü. Kuşadası Kent Meclisi Başkanı Bülent Tokuçoğlu ise, ortaklığın çıkartılan yasalar nedeniyle sahilde konut yapma olanağı bulduğunu söyledi.