'Off-shore'lar için yargıyı bekliyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerek DSP, MHP, ANAP ve gerekse CHP, DYP koalisyon dönemlerinde fona devredilen bankaların 46 milyar dolar zarara neden olduğunu, buna faiz eklenmesiyle 100 milyar doların üzerinde borç bırakıldığını, millet adına hükümetin bu borçları ödediğini söyledi.

MANİSA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerek DSP, MHP, ANAP ve gerekse CHP, DYP koalisyon dönemlerinde fona devredilen bankaların 46 milyar dolar zarara neden olduğunu, buna faiz eklenmesiyle 100 milyar doların üzerinde borç bırakıldığını, millet adına hükümetin bu borçları ödediğini söyledi.
Erdoğan, Manisa'da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 416 konutun anahtar teslimi ve 544 konutun da temel atma törenlerine katıldı.
İmarzedelere 8.5 katrilyon lira olan borcun 6.5 katrilyonunu 2007'ye kadar ödeyeceklerini, offshore'zedeler konusunda da yargı kararını beklediklerini belirten Başbakan Erdoğan, şu bilgileri verdi: "Aksi halde bize zimmet çıkarırlar. Bu para da 1.5 katrilyon lira. Merkez Bankası'nda biz göreve geldiğimiz de 26 milyar dolar civarında para vardı. Bunun çoğunluğu yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın getirdiği dövizlerdi. Şimdi Merkez Bankamızda 158 milyar dolar var. Nereden nereye geldik. Bizim hortumcularla işimiz yok. Onun için bu işler oluyor."
"Bu iktidar, IMF ne diyorsa onu yapıyor diyorlar mı?" diye soran Erdoğan, şunları söyledi:
"Biz geldiğimizde Türkiye IMF'ten 28 milyar dolar almıştı. Bizim şimdi IMF'ye ne kadar borcumuz var biliyor musunuz? Biz borcu eksilttik 11 milyar dolara indirdik. Borcu alan onlardı. Biz borç ödedik. IMF ile Türkiye arasındaki ilişki bizimle başlamadı. Yıllardan beri süren bir ilişki bu. Ama biz oturuyoruz, ülkemizin çıkarı, menfaatları neyse onlarla müzakere ediyoruz.
Onur duyacağınız bir iktidarınız var. Sizin iktidarınızız. Böylece de yola devam edeceğiz."
Hortumcunun borçları
"Nereden nereye geldiğimizi unutmayın" diyen Erdoğan, "O günleri iyi hatırlayın. Zaman zaman bunları unutanlar oluyor. Bu, bizi üzüyor. Dün mü iyiydi, bugün mü iyi? Vatandaşlarım bu soruyu kendi kendilerine sorsunlar. Gecelik faizlerin yüzde 5 bin-8 bine ulaştığını unutmayın. Memurdan, işçiden, çalışandan fonlar vasıtasıyla kesilen 14.5 katrilyon liranın hortumculara verildiğini unutmayın. Peki bu parayı kim ödedi? Bu iktidar ödedi. Haziran ayında son taksidi ödeyerek 14.5 katrilyonluk borcu bitirmiş olacağız. Bu iktidar, hortumcularla işbirliği içinde olsaydı bu paralar ödenmezdi."
'Dost kazanan Türkiye'
Türkiye'nin AB sürecinde ve tüm değişen bölgesel süreçlerde itibarlı, dimdik bir duruş sergilediğini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Uluslararası politikamız şu: Düşman üreten değil, dost kazanan bir Türkiye, dikleşen değil, dik duran bir Türkiye. Gerek Avrupa Birliği'nde, gerek AGİT'te, gerek NATO'da, bu politikasını sürdüren bir Türkiye var" dedi.
'60 bin konutu teslim ettik'
Göreve geldiklerinde bir söz verdiklerini, Türkiye'yi dört temel taş olarak gördükleri eğitim, sağlık, adalet ve emniyet üzerine oturtmayı hedeflediklerini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 15 bin kilometre duble yol sözü verdiklerini, bunun 6 bin 800 kilometresinin bitirildiğini söyledi.
Hedef 250 bin konut
Toplu konut hamlesinde, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş adımlar attıklarını, şu ana kadar projelendirdikleri, temelini attıkları konut sayısının 180 bine ulaştığını kaydeden Başbakan Erdoğan, 60 bine yakın konutun da teslimini yaptıklarını belirtti. Erdoğan, yıl sonuna kadar 200 bin toplu konut hedefine ulaşacaklarını, gelecek yıl ise bunu 250 bin konuta eriştireceklerini, kentlerde kentsel değişim ve dönüşümün yakalanacağını dile getirdi. Başbakan Erdoğan, vatandaşın artık kira öder gibi rahatlıkla ev sahibi olabildiğine dikkat çekti.