ÖFK ailesinde dev evlilik

Bankacılık sektörü yabancıların ortaklığında güçlenme arayışlarını sürdürürken, özel finans kurumları (ÖFK) da birleşme ve devir yoluyla büyüyor.

ANKARA - Bankacılık sektörü yabancıların ortaklığında güçlenme arayışlarını sürdürürken, özel finans kurumları (ÖFK) da birleşme ve devir yoluyla büyüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Family Finans'ın Anadolu Finans'a devir işleminin başlatılmasına izin verdi. BDDK, Family Finans'ın tüm aktif, pasif ve bilanço dışı yükümlülükleriyle Anadolu Finans'a devredilmesine ilişkin işlemlere başlandığını duyurdu.
Açıklamada, küreselleşmenin önemli sonuçlarından birinin de özellikle finansal sektörde yaşanan konsolidasyon olduğu vurgulanarak şöyle denildi: "Banka ve finans kuruluşlarının devir ve birleşmelerinin başarılı bir organizasyonla sonuçlandırılması, bu kurumların rekabet gücüne, daha etkin ve verimli çalışmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir."
Sayıları azalacak
İslami bankacılık olarak da adlandırılan faiz yerine kâr payı ve ortaklığı ile çalışan özel finans kurumlarının sayısı şu anda 5. Albaraka Türk, Anadolu Finans, Asya Finans, Family Finans ve Kuveyt Türk faaliyet gösteriyor. Anadolu Finans-Family Finans birleşmesinden sonra ÖFK sayısı da dörde inecek.
Anadolu Finans Kurumu 1991'de HES Grubu tarafından tamamı yerli sermaye ile Ankara'da kuruldu. Kuruluşun hisselerinin tamamı Temmuz 1999'da mobilya, ev tekstili ve kablo sektöründe faaliyet gösteren İstikbal Grubu'nun sahipleri Boydak Ailesi'ne geçmişti.
Family Finans ise Faisal Finans adıyla 1984'te kuruldu. 1998'de Dar Al-Maal Al-İslami S.A. (DMI) Grubu, hisselerini İsviçre'de kurulu yabancı sermayeli OLFO şirketine devretti. Sabri Ülker'in hisselerinin yüzde 38.82'sini 2001'de satın aldığı Faisal Finans'ın adı da Family Finans olarak değişti. Aynı yıl kurumun sermayesi 20 trilyondan, 50 trilyon liraya çıkarılırken Ülker'in sahibi Sabri Ülker'in payı da yüzde 96.97'ye çıktı.