Oger bugün Telekom'u alacak, parayı verecek

Türkiye'de bir defada yapılan en büyük özelleştirme olan ve yaklaşık 15 yıldır tartışılan Türk Telekom'da sona gelindi. Türk Telekom'un yüzde 55 oranındaki kamu hissesinin, alıcı firma olan Oger Telecoms'a devri bugün gerçekleştirilecek.

ANKARA - Türkiye'de bir defada yapılan en büyük özelleştirme olan ve yaklaşık 15 yıldır tartışılan Türk Telekom'da sona gelindi. Türk Telekom'un yüzde 55 oranındaki kamu hissesinin, alıcı firma olan Oger Telecoms'a devri bugün gerçekleştirilecek.
Hisse devir sözleşmesinin imza törenine Oger Telecom yetkililerinin yanı sıra özelleştirmeden de sorumlu olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılması bekleniyor.
Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışına ilişkin 1 Temmuz'da yapılan ihalede en yüksek teklifi 6 milyar 550 milyon dolar ile Oger Telecoms vermiş ve bu bedeli vadeli olarak ödeyeceğini açıklamıştı. Bu durumda, alıcı firmanın 1.3 milyar dolarlık peşinatı da bugünkü imzanın hemen ardından yatırması gerekiyor. Kalan tutar ise beş yıllık sürede ve 5 eşit taksitle, yıllık anapara taksitleri ve her yıl henüz ödenmemiş tutar üzerinden hesap edilecek yıllık faiziyle birlikte (yıllık LIBOR + 2.5 faiz) ödenecek. Bugün geçerli olan LIBOR değerinin dönem boyunca sabit kalacağı varsayımından hareketle, yatırımcının ödeyeceği bedel 6 milyar 550 milyon dolardan yaklaşık 7 milyar 540 milyon dolara kadar çıkıyor.
Hisse tutarına göre temettü
Türk Telekom hisse devri sonrasında, şirketin yaratacağı kârdan hissedarlarına vereceği temettü, hisse tutarına göre dağıtılacak. Dolayısıyla temettü gelirlerinin yüzde 55'ini Oger, yüzde 45'ini de Hazine alacak. Türk Telekom ile Telekomünikasyon Kurumu arasında imzalanan imtiyaz sözleşmesi geçtiğimiz günlerde Danıştay tarafından onaylanmıştı. Danıştay, kamuoyundan Türk Telekom özelleştirmesine gelen tepkileri de dikkate alarak, imtiyaz sözleşmesine, 21 yıllık lisans süresinin sonunda şirketin tüm altyapı tesisleri ile bu tesislerin yer aldığı gayrimenkullerin devlete iade edileceğine yönelik bir hüküm ekletti. Aynı hüküm, yatırımı tamamen özel sektör tarafından gerçekleştirilen GSM şirketleri için de söz konusu. O şirketlerin de lisans süresinin bitiminde altyapı tesislerini işler vaziyette devlete iade etmeleri gerekiyor.
Telekom'un kasasından Hazine'ye aktarılacak kaynağın tutarının bugün açıklanması bekleniyor. Hazine'ye aktarılacak kaynağın 3-3.4 milyon YTL (2.2-2.5 milyar dolar) olacağı tahmin edilmişti.