Oger, Telekom'da erken ödemeye hazırlanıyor

Oger Telecom İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Türk Telekom'da, yüzde 55 hissenin blok satışına ilişkin taksitli ödeme planını hızlandırmak üzere çalışma sürdürdüklerini belirterek...

İSTANBUL - Oger Telecom İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Türk Telekom'da, yüzde 55 hissenin blok satışına ilişkin taksitli ödeme planını hızlandırmak üzere çalışma sürdürdüklerini belirterek, bu yöndeki talebi Özelleştirme İdaresi'ne bildireceklerini açıkladı. Türk Telekom'daki çalışmalara ilişkin yazılı açıklama yapan Doany, Oger Telecom'un, Türk Telekom'daki çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti.
Türk Telekom'un yüzde 55 hissesi için düzenlenen ihaleyi 6 milyar 550 milyon dolarlık teklifle kazanan Oger Telecom paranın yaklaşık 1.6 milyar dolarlık bölümünü ödemiş ve bu miktarda da bir teminat mektubu vermişti. Sözleşme hükümleri gereğince Oger Telecom'un kalan 4 milyar 950 milyon dolarlık bölümü beş eşit taksitte ödemesi gerekiyordu.
'Danışmanlarla çalışıyoruz'
Ancak Oger Grubu'nun Suudi Arabistan'daki işleri nedeniyle oluşan 'birkaç milyar dolar' civarındaki alacağını umduğundan daha kısa sürede tahsil edeceğinin anlaşılması ve grubun telekom sektöründeki şirketi Oger Telecom'un haziran ayında uluslararası borsalarda yapmayı planladığı halka arzdan gelecek fonlar Türk Telekom için de erken ödeme çalışmasının başlatılmasına neden oldu. Üzerinde çalışılan erken ödeme planları arasında kalan kısmın hemen tasfiyesi dahil çeşitli alternatifler bulunuyor. Ancak ÖİB'ye sunulacak planın büyük olasılıkla 'bakiye borcun 2 yılda tasfiyesi' şeklinde olması bekleniyor. Oger Telecom önümüzdeki günlerde Tunus Telekom için açılan ihaleye de Türkiye'deki ortağı Telecom Italia ile birlikte girecek.
Oger Telecom'un, hisse devir anlaşmasının ardından, ihale şartnamesinde yer alan taksitlendirilmiş ödeme planını seçtiğini hatırlatan Doany, hisse satış sözleşmesinin, Oger Telecom'un bu süreci hızlandırarak 45 gün öncesinde bildirmek koşuluyla ödemeleri daha önceden yapmasına olanak sağladığını anlatan Paul Doany "Finansal danışmanlarımızla birlikte taksitli ödeme planını hızlandırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yöndeki talebimizi Özelleştirme İdaresi'ne bildireceğiz" dedi.
13 bin 180 kişi devleti istedi
Doany açıklamasında devlete dönme hakkına sahip 23 bin 871 Türk Telekom çalışanından 8 Şubat 2006 (dün) itibarıyla 13 bin 180'inin bu hakkını kullanmayı istediğini de belirtti. Bu hakkın kullanımı için şirket ya da çalışana verilen sürenin 14 Kasım 2005 tarihinden itibaren 5 ay olduğunu vurgulayan Doany, Türk Telekom personelinin 'şirkette kalmayı taahhüt eden ve özel sektör statüsüne geçiş yapmak isteyenler, pek çok kamu görevlisi gibi iş güvencesi sebebiyle kamuya dönmeyi tercih edenler ile şu anda kararını vermemiş olan ve karar vermek için biraz daha zamana ihtiyacı olanlar' şeklinde 3 kategoride değerlendirilebileceğini kaydetti.
Doany, şirketin bu statüdeki tüm personele, şartları pozisyona, deneyime (hizmet süresi) ve çalışma yerine bağlı olarak değişiklikler gösteren bir sözleşme önerdiğini söyledi.