Oger'den milyar dolarlık satış

Türkiye tarihinin en büyük özelleştirmesiyle Telekom'un yüzde 55.5'ini 6 milyar dolardan satın alan Oger Telecom'un, Londra Borsası'nda halka arzı gerçekleştirerek, 1 milyar dolar sağlamayı amaçladığı bildirildi.

İSTANBUL- Türkiye tarihinin en büyük özelleştirmesiyle Telekom'un yüzde 55.5'ini 6 milyar dolardan satın alan Oger Telecom'un, Londra Borsası'nda halka arzı gerçekleştirerek, 1 milyar dolar sağlamayı amaçladığı bildirildi. Financial Times gazetesi, söz konusu halka arzın son iki yılda Londra borsasında yapılan en büyük uluslararası satışlardan biri olacağını belirtti.
Ekonomi gazetesi Financial Times, Oger Telekom'un Londra Borsası'nda işlem gören en büyük şirketlerden biri olma yolunda bulunduğunu kaydederek, öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin ailesinin elinde bulunan Saudi Oger tarafından kontrol edildiğini anımsattı.
Citigroup yapacak
Oger Telecom'un Londra Borsası'nda gerçekleştirilecek halka arzıyla 1 milyar dolar sağlanmayı amaçladığını belirten gazete, banka kaynaklarına dayanarak bu operasyonla şirketin değerinin 8 milyar dolara çıkabileceğini, bunun da şirketin FTSE 100 Endeksi üyeliğine yönelmesini sağlayabileceğini yazdı. Halka arz işleminin ayrıntılarının bu hafta kesinleştirileceğini kaydeden gazete, halka arzın Citigroup ve ABN Amro tarafından yürütüleceğinin sanıldığını da kaydetti.
Financial Times, Londra Borsası'nda son iyi yılda gerçekleşen en büyük uluslararası halka arzın merkezi Cebelitarık'ta olan kumar şirketi PartyGaming tarafından yapılan 906 milyon sterlin tutarında ihraç olduğunu bildirdi.