Oger'den TT'ye 3 milyar dolar

Türk Telekom'un yüzde 55'ine, 6.55 milyar dolar vererek ihaleyi kazanan Oger Telecom, Türk Telekom'u (TT) devralması halinde, sabit hat şebekesine 5 yılda yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapmayı hedefledi.

ANKARA - Türk Telekom'un yüzde 55'ine, 6.55 milyar dolar vererek ihaleyi kazanan Oger Telecom, Türk Telekom'u (TT) devralması halinde, sabit hat şebekesine 5 yılda yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapmayı hedefledi.
Oger, şirket için 2006'nın 'en kritik yıl' olacağı belirtildi. Oger, ilk yılda 254 milyon doları bilgi teknolojisi sistemlerine olmak üzere 802 milyon dolar yatırım planladı. Oger, bu yatırımlarla TT'nin şebekesini genişletmeyi, hem de yeni fonksiyonlar kazandırmayı amaçladı. Oger'in en çok yatırım yapacağı alan TT'nin eskimiş santralları olacak. Buna göre, 5 yılda santrallara 799 milyon dolar harcanacak. Oger, 5 yılda erişim sistemlerine 627 milyon dolar, bilgi teknolojisine 576 milyon dolar yatırım yapacak.
Oger, Telekom'un mevcut şirket yapısını tümüyle elden geçirmeyi, bunun yanında müşteri ihtiyacına daha iyi yanıt veren bir örgütlenme oluşturmayı hedefledi. Oger'in göre Telekom'un 'tedarik prosedürleri'ni son derece karmaşık bulduğu, bu sistemin basitleştirilmesinin üzerinde duracağı belirtildi. Şirket, başta kurumsal müşteriler olmak üzere tüm müşterilerin önerilerinin dikkate alınacağı bir sistem geliştirmeyi gündemine aldı.
Oger'in bu yatırımlarını tüm iş alanlarını gözden geçirmek ve onaylamak üzere kurulacak Yatırım Danışmanlığı Komitesi yön verecek. Komite, şirketin CEO'suna karşı sorumlu olacak. Bu arada hisse devrinden sonra Oger'de yerli bir ortağı bünyesine alma çabası da sürüyor. Bu doğrultuda başta Oyak olmak üzere, Zorlu, Doğuş ve Koç Grubu bulunuyor.