Öğrenci başına 2000 TL yetmez!

Öğrenci başına 2000 TL yetmez!
Öğrenci başına 2000 TL yetmez!

ÖZDEBİR Başkanı Köprülü Daha iyi şartlarda, üniversitelerde okumak isteyen gençlerin yarışı hiç bitmez. Devletin dershaneye olan ihtiyacı azaltan tedbirler alması lazım diye konuştu.

ÖZDEBİR Başkanı Köprülü, Başbakan'ın Erdoğan'ın "okul kurun, hizmet alalım" önerisinin mümkün olmadığını söyledi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Erdoğan 2013-2014 eğitim öğretim yılında dershanelerin kalkacağını açıkladı ve “Okul kurun, hizmet satın alalım” dedi. Özel Dershaneler Birliği Başkanı (ÖZDEBİR) Faruk Köprülü’ye göre bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Türkiye ’de özel okulların zaten yüzde 50 doluluk oranı ile hizmet verdiğini söyleyen Köprülü “Devlet öğrenci başına 2000 lira verse, bu rakam büyük kentlerde eğitim ücreti 20.000 TL’yi bulurken bir teşvik sağlamaz. Anadolu’daki 7000 liralık okul velisi için bir nebze teşvik sağlar” diye konuşuyor.
Milli Eğitim Bakanlığı ’nın çalışmasına göre Türkiye’deki 4100 dershaneden sadece 300’ü okul olmaya müsait. Planlanan projede özel okullara devlet tarafından gönderilecek öğrencilerin masrafını Milli Eğitim Bakanlığı karşılayacak. Dershanelerin yerine, anaokulu, kolej, üniversite, kreş açanlara arsa tahsisi, vergi muafiyeti getirilecek.
10 yıl önce özel okulardan hizmet satın alınması gündeme gelen ve Danıştay tarafından iptal edilen yasa tasarısını hatırlatan projenin gerçekliğini ÖZDEBİR Başkanı Faruk Köprülü değerlendirdi
Köprülü’ye göre pratikte bu planın hayata geçmesi mümkün değil nedeni ise şöyle:
“Kesinleşmiş değil ama söylenen rakam devletin öğrenci başına vereceği para 1500 dolar civarında. 1500 dolar civarında verilecek paranın büyük şehirlerde İstanbul , İzmir, Ankara , Adana gibi illerde öğrenci okutmayı teşvik edecek bir bedel değil. 20-25 milyar liralık okulun 2-3 bin lirasını devlet verince teşvik olmaz. 20 bin lirayı ödeyen kişi 2-3 bin lira daha fazla verebilir zaten. Anadolu’daki bazı okullar için yararı olabilir. 6-7 bin liraya eğitim veren kurum varsa, 2 bin lira veli için önemli olabilir. Zaten tamamını devletin karşılaması mümkün değil. Yine yoksul öğrencilerin özel okullara gitmesini sağlayacak bir teşvik de olmaz. Verilecek teşvikin hiçbir anlamı yok. Dershanelerin okul olabilmesi için büyük yatırımlar gerekiyor ayrıca. Arsa alacak, bina yapacak. 4 bin dershaneciye de nasıl arsa kolaylığı tanıyacaklar? Mevcut özel okullarımız yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Özel okulların 750- 800 bin kapasitesi var. Ancak öğrenci sayısı 400- 450 bin. O zaman bir model olarak ilk planda mevcut okulları teşvik ediyoruz desinler.”
4100 dershane okul bile yapılsa dershaneye olan ihtiyacın kalmayacağını, üniversite sınavının da kalkmasının mümkün olmadığını vurgulayan Köprülü, “Dershanelerin ve okulların yaptığı işleri çok net ortaya koymak lazım. Dershaneler öğrencileri sınava hazırlıyor. Üniversiteye girişte arz ve talep dengeszliği varken sınavın kalkması da mümkün değil” dedi.

10 yıl önce Danıştay durdurdu 

Projenin benzeri ilk kez 2003 yılında da gündeme gelmişti. Yoksul öğrenciler devlet desteğiyle özel okullarda okutulacak, hizmet satın alınacaktı. Eğitimde fırsat eşitsizliği yaratacağı gerekçe gösterilerek önce Danıştay tarafından frenlenen projeyi, dönemin Cumhurbaşkanı Sezer de, devletin temel görevinin özel eğitim kurumlarına devredildiği gerekçesiyle veto etmişti. Projenin amacının bazı cemaat okullarına kaynak sağlamak olduğu iddia edilmişti.

bigPara.com