Öğrenciler zamda geri adım attırdı

Öğrenciler zamda geri adım attırdı
Öğrenciler zamda geri adım attırdı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Ulaşım zamlarıyla ilgili tekrar değerlendirme yaptık. Öğrencileri yaptığımız zammı 17 Eylül'den itibaren geri alıyoruz" dedi

İSTANBUL - Etiler'deki bir otelde gerçekleştiriler din adamlarına zirvesine katılan Topbaş, otel girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplu taşımaya geçen hafta yapılan zammı 14 aylık bir aradan sonra enflasyon dikkate alınarak yapıldığını belirten Kadir Topbaş, " Biz bu zamları yaparken de toplu taşım tercihini yapacak şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Caydırıcı değil, teşvik edici olmasını arzu etmekteyiz. Özellikle öğrencilerimizin kendi dar bütçeleriyle ve eğitimlerini sürdürebilme mücadelesi veren gençlerimiz için yeniden bir değerlendirme yaptık. Dün yaptığımız toplantıyla 17 Eylül 'den itibaren, okulların açıldığı günden geçerli olmak üzere yaptığımız bu zammı geri alıyoruz. Öğrenci zammı iptal ediliyor. Öğrencilerimize bu yıl zam yok diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Bu yıl öğrenciler için yeni bir uygulama başlattıklarını duyuran Topbaş, İETT kart merkezlerinde yığılmaları önlemek için üniversiteye kayıt yapacak öğrencilerin kartlarını okullarından alabileceklerini söyledi. Okul servisyleriyle ilgili taleplerin de değerlendirildiğini belirten Topbaş," Ailelerinin bütçeleri ve esnafımızı dikkate alan bir değerlendirme yapılacak" dedi. 'Bu yıl okula başlayacak 66 aylık öğrencilerin taşınmasıyla ilgili ek tedbir alınacak mı' şeklindeki bir soruya da Kadir Topbaş, " Öğrencilerin taşınmasıyla ilgili, ilgili kurumlarla koordinasyon yapılıyor. Özellikle önümüzdeki hafta açılacak olan, ilk ders başı yapacak olanlara karşı sürücelerimizin ve vatandaşlarımızın destek olacağını umuyorum" karşılığını verdi. (dha)

 

Öğrenciler Mecidiyeköy gişelerinden para vermeden geçerek zammı protesto etmişti.

bigPara.com