Öğrenciler zamda geri adım attırdı

Öğrenciler zamda geri adım attırdı
Öğrenciler zamda geri adım attırdı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Ulaşım zamlarıyla ilgili tekrar değerlendirme yaptık. Öğrencileri yaptığımız zammı 17 Eylül'den itibaren geri alıyoruz" dedi

İSTANBUL - Etiler'deki bir otelde gerçekleştiriler din adamlarına zirvesine katılan Topbaş, otel girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplu taşımaya geçen hafta yapılan zammı 14 aylık bir aradan sonra enflasyon dikkate alınarak yapıldığını belirten Kadir Topbaş, " Biz bu zamları yaparken de toplu taşım tercihini yapacak şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Caydırıcı değil, teşvik edici olmasını arzu etmekteyiz. Özellikle öğrencilerimizin kendi dar bütçeleriyle ve eğitimlerini sürdürebilme mücadelesi veren gençlerimiz için yeniden bir değerlendirme yaptık. Dün yaptığımız toplantıyla 17 Eylül 'den itibaren, okulların açıldığı günden geçerli olmak üzere yaptığımız bu zammı geri alıyoruz. Öğrenci zammı iptal ediliyor. Öğrencilerimize bu yıl zam yok diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Bu yıl öğrenciler için yeni bir uygulama başlattıklarını duyuran Topbaş, İETT kart merkezlerinde yığılmaları önlemek için üniversiteye kayıt yapacak öğrencilerin kartlarını okullarından alabileceklerini söyledi. Okul servisyleriyle ilgili taleplerin de değerlendirildiğini belirten Topbaş," Ailelerinin bütçeleri ve esnafımızı dikkate alan bir değerlendirme yapılacak" dedi. 'Bu yıl okula başlayacak 66 aylık öğrencilerin taşınmasıyla ilgili ek tedbir alınacak mı' şeklindeki bir soruya da Kadir Topbaş, " Öğrencilerin taşınmasıyla ilgili, ilgili kurumlarla koordinasyon yapılıyor. Özellikle önümüzdeki hafta açılacak olan, ilk ders başı yapacak olanlara karşı sürücelerimizin ve vatandaşlarımızın destek olacağını umuyorum" karşılığını verdi. (dha)

 

Öğrenciler Mecidiyeköy gişelerinden para vermeden geçerek zammı protesto etmişti.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109953610995364

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  üç büyük şehir - HARAYDIN

  Üç büyük şehirde ulaşım ücreti eşit olmalıdır. AKP artık kabak tadı ulaşım protestosuna son vermeli, İzmir belediyesi ulaşıma ne uygularsa diğerleri de aynını uygulamalıdır.İzmirde en uzak mesafe öğrenci bileti kaç lira bilen var mı?İstanbul İzmirin en uzak mesafesinden üç kat daha geniş olduğunu bilmeyen yok heralde.

  HERŞEYDEN DE KENDİLERİNE PAY ÇIKARIRLAR - Germiyen

  Öğrenciler 10 yıllardır neler istedi de oldu ki. Siyasi irade sitiyor yapıyor...Yıllardır harç parası kalksın diye eylem yapıldı, Eylem olmayan dönemde harçlar kalktı.Sanki öğrenciler istedi diye mi oldu.

  kutluyorum! - potemkin2

  önce öğrencileri kutluyorum. aklınıza yüreğinize sağlık diyorum. sonra da yalnıştan dönen belediyey kutluyorum. bu da bir erdemdir.

  aktarma ucretleri - den-iz

  şişliden -eminönüne gidebilmek için trafiğe takılmayalım diye metro-füniküler ve tramway kullanarak ulaşım yaptığınızda normal bilet ile: 1,951,251,00 =4,17 tl bilet ödüyorsunuz.(iki kişi iseniz taksiye binelim diyorsunuz. neye sebep oluyor TRAFIK!) Ya da bunun yerine şişliden otobüsle eminönüne tek biletle gidilebiliyor. ama bu nyine neye sebep oluyor TRAFIK! Istanbul belediyesi, insanları raylı sistemi özendirme yerine elinden geldiğince uzaklaştırılıyor. Metrodan fünikülere ordan tramvaya geçişte arka arkaya bilet ödeten bir sistemi anlamak mümkün değil.