Öğretmen tahtayla banka arasına sıkıştı

Öğretmen tahtayla banka arasına sıkıştı
Öğretmen tahtayla banka arasına sıkıştı
Türk Eğitim-Sen'in anketine göre, öğretmenler kredi borcu batağında. Her 100 öğretmenden 50'si mesleği seçtiğine bin pişman.

Türk Eğitim-Sen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde yaptığı anket çalışması, öğretmenlerin ekonomik durumunu çarpıcı biçimde ortaya koydu. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 80’i kredi kartı ve banka borçlarından dolayı tam anlamıyla iflas etmiş durumda. Her 100 öğretmenden 42’si çareyi şans oyunlarında ararken, yarısı ise bu mesleği seçtiği için bin pişman. İnternet üzerinden 9 Ekim- 9 Kasım 2010 tarihleri arasında yapılan ankete 3 bin 534 kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 66,7’si ilköğretim, yüzde 31,1’i ortaöğretim, yüzde 2,2’si de okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapıyor. Ankete katılanların yüzde 76,9’u öğretmen, yüzde 11,3’ü müdür yardımcısı, yüzde 10,2’si müdür, yüzde 1,6’sı da müdür baş yardımcısı konumunda.

Kredi borcu dağ gibi
Anket sonuçlarına göre her 100 öğretmenden 93’ünün kredi kartı bulunuyor. Bunların yüzde 79,9’unun ise kart borcu var. Borç miktarı ise ağırlıklı olarak bin-4 bin lira arasında. Öğretmenler sadece kart borcuyla da boğuşmuyor. Ankete katılanların yüzde 68,8’i son bir yıl içinde bankadan ihtiyaç kredisi çektiğini söyledi. Anketteki “Şu anda kredi borcunuz var mı” sorusuna da yüzde 79,7’si “evet” yanıtını verdi. 

Umut şans oyununda

Anketin en çarpıcı sonuçlarından birisi de borçların yol açtığı çaresizlikten dolayı öğretmenlerin umudu şans oyunlarında araması. Ankete katılanların yüzde 42,1’i şans oyunu oynadığını söylerken, yüzde 44,5’i haftada en az bir kez şans oyununa başvurduğunu söylüyor.

Alışveriş lüks oldu
Hem borçlar hem de düşük maaş karşısında öğretmenlerin yaşam kalitesi de hızla düşüyor. Ankete katılanlar en büyük lüks olarak tatili işaret etmiş. Bunun dışında ‘dışarıda akşam yemeği’, ‘alışveriş’ gibi günlük hayatın birçok normal aktivitesi de öğretmenler için lüks sınıfına giriyor. Sosyal hayatı ekonomik sorunlardan dolayı iyice kısıtlanmış öğretmenlerin psikolojik ve ailevi sorunları da her geçen gün büyüyor. Ekonomi Servisi

bigPara.com

    ETİKETLER:

    ekonomi

    ,

    İnternet