Öğretmenim işsizim!

Öğretmenim işsizim!
Öğretmenim işsizim!
Eskinin garanti mesleği olan öğretmenlik şimdi işsizlik demek. KPSS'de başarılı olsalar da atanamayan 350 bin öğretmen var.

Yasemin Çakıcı, Önder Engindeniz, Nazlı Şahin ... Onlar dün açıklanan 2 milyon 900 bin işsizden sadece üçü. Meslekleri öğretmenlik ama atanmadıkları için işsizler. Yalnız da değiller 350 bin kişinin kaderi de onlarla aynı. Öğretmenlik önce Kamu Personeli Seçme Sınavı ’na (KPSS) takılıyor, ardından yetersiz kadroya. Oysa 133 bin 317 öğretmen açığı var, 2011’de sadece 55 bin atama yapılacak. Kalanlara sunulan seçenek aylık 500 lira maaşla ücretli veya sözleşmeli öğretmenlik. Şu anda 129 bin öğretmen bu durumda. Dün KPSS sonuçlarının ardından Bakanlık 6 Aralık’ta 30 bin öğretmen ataması yapacağını açıkladı.

Yasemin en tecrübelisi. KPSS’ye ilk girişinde başarılı olamamış ama ikinci girişinde yeterli puanı almasına rağmen atanamamış. Garsonluk, ücretli öğretmenlik yapmış geçen yıl ise hepsini bırakıp hayali için KPSS hazırlık dershanesine gitmiş. Dünkü sonuçları heyecanla bekliyordu. “En kötüsü sabah kalktığında ne yapacağını bilememek...” Önder’in sözleri. Çalışarak okuduğu için mezuniyeti biraz gecikmiş. Önder, “Umudumu aldılar, hiçbir kuruma güvenim kalmadı. 1-0 geride başladık ama çalışsak da beraberliği kazanamayacağız gibi görünüyor” diyor. Nazlı ise İngilizceyle tanıştığı ilk anda karar vermiş: “İngilizce öğretmeni olacağım.” Mesleğine tutkuyla bağlı ancak mezun olup işsiz kalacağını hiç düşünmemiş. Rakamlar soğuk ve duygusuz. Onlar ise umutlarını yitirmek üzere olan üç genç...

Yasemin Çakıcı: İstanbul Üniversitesi Hasan âli Yücel Eğitim Fakültesi mezunu.
2006’da okulu bitirdi. 4 kere KPSS’ye girdi, ilkinde olmasa da ikinci sınavda yeterli puanı aldı. Önceki gece KPSS sonuçları açıklanacağı için hiç uyuyamadı. 29 yaşında.

bigPara.com