OGS ile gelir yükseliyor

Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyollarda kullanımı giderek yaygınlaşan otomatik geçiş sistemi (OGS) ile kartlı geçiş sistemi (KGS) kayıp ve kaçakları engellerken, kontrol altına alınan geçişlerle gelirler büyük ölçüde artırıldı.

ANKARA - Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyollarda kullanımı giderek yaygınlaşan otomatik geçiş sistemi (OGS) ile kartlı geçiş sistemi (KGS) kayıp ve kaçakları engellerken, kontrol altına alınan geçişlerle gelirler büyük ölçüde artırıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre, köprü ve otoyollara 1.5 yıldan bu yana hiç zam yapılmamasına karşın araç geçiş gelirleri, bu yıl ekim sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 39.3 milyon YTL arttı.
Bu rakamın yıl sonuna kadar 60 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor. Halen Türkiye genelinde 86 noktada 800 bin adet olan OGS ve KGS kullanıcı sayısının 2007'de 1.5 milyona çıkması hedefleniyor. Boğaziçi köprüleri ile otoyollarda geçiş ücretlerine en son 1 Temmuz 2004 tarihinde zam yapıldığını hatırlatan yetkililer, o tarihten bu yana aynı tarife ile geçişlerin yapılmasına rağmen OGS ve KGS kullanıcı sayısının çoğalması ile gelirlerin büyük oranda arttığına dikkat çektiler. Verilere göre, 2004 Ekim ayı sonu itibarıyla 256.1 milyon YTL olan köprü ve otoyol gelirleri, bu yılın aynı döneminde 295.4 milyon YTL'ye yükseldi. Bu yıl ekim ayı sonu itibarıyla köprülerden 114 milyon 676 bin 282 araç geçerken, bunlardan 136.6 milyon YTL'lik gelir elde edildi. Otoyollardan ise 101 milyon 622 bin 646 araç geçiş yaparak 158.8 milyon YTL gelir bıraktı. Verilere göre Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyolların 2004 yılı toplam geliri ise yaklaşık 310 milyon YTL düzeyinde olmuştu.