OGS yerine 5 liraya HGS

OGS yerine 5 liraya HGS
OGS yerine 5 liraya HGS
Otoyol ve köprü geçişlerinde nakit geçişlerden sonra şimdi de KGS devri kapanacak. 8 milyon KGS kartın yerini HGS kartlar alacak. 5 liraya satılacak. Kartlar PTT şubelerinden alınabilecek. Büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında doldurulabilecek.

  İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen bitecek. Bunun yerini ‘Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ alacak. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan yeni sistemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tanıtacak.


60 LİRA YERİNE 5 LİRA

 

HGS, vatandaşın fiyatının yüksek olması nedeniyle fazla ilgi göstermediği Otomatik Geçiş Sistemine (OGS) de rakip olacak. 5 banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini 5 liraya satılan bu etiketler alacak. Cihazın içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

İlk olarak İzmir ’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek.

Karayollarındaki 600 civarındaki KGS gişeleri HGS'ye dönüşecek. Mevcut OGS gişelerine de HGS etiketlerinin okunabileceği ekipmanlar yerleştirilecek. Türkiye 'de yaklaşık 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı bulunuyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109843310984333

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haraç - tıtus

  vatandaştan toplanan vergi ile yapılan yolların ücretli olması kadar abes bir durum varmıdır. eskiden yol kesip para toplayanlara neden eşkiya demişler ki, o da zorbalık, bu da zorbalık. vatandaşın biri de bu durum için ''yine güzel bir şey'' demiş. böyle vatandaşlar olduğu sürece bu ülkede sağ partilerin sırtı yere gelmez.

  Demek Buymuş. - Clear

  Gişelerden geçerken OGS geçişi sırasında,turuncu HGS TEST yazısını görünce merak etmiştim.Demek buymuş.Eh,olması gereken nihayet olmuş.Güzel bir şey,daha ne diyeyim?

  Ah Devlet - Mikael

  Hali Hazirda olan bir sistem var , elinde olan kullansin yeni sistemi de getir , devlet millete masraf cikarmayi cok iyi beceriyor. Hele E-Devlet sifresi, devletin aslin gorevi olan bir seyi parayla satmasi . Ilk 1 lira idi haklin yarisi alsa 30 milyon lira yapar paraya bak ya ( Tabi Suriyeli multecilerin masrafi 300 milyon lira olacakmis o zaman cerez parasi ama ) sonra 2 liraya cikti %100 zam!