ÖİB: Telekom'da öncelik Oger'in

Özelleştirme İdaresi, Telekom ihale şartnamesine göre peşin ya da vadeli ödeme seçeneklerinin, tekliflerin değerlendirilmesinde dikkate alınmayacağını açıkladı.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi, Telekom ihale şartnamesine göre peşin ya da vadeli ödeme seçeneklerinin, tekliflerin değerlendirilmesinde dikkate alınmayacağını açıkladı. Buna göre, Bakanlar Kurulu kararıyla, yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda Oger Grubu'yla sözleşme imzalanacak. Oger Grubu yükümlülüklerini yerine getirmezse Etisalat'la sözleşme imzalanacak.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Etisalat Grubu'nun peşin ödeme teklifi üzerine yaşanan tartışmalar nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, İhale Komisyonu'nun birinci sırada yer alan Oger Grubu'yla yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra sözleşme imzalanması, eğer yükümlülüklerini yerine getirmezse ikinci sırada yer alan Etisalat Grubu'yla sözleşme imzalanması kararı aldığı belirtildi. Rekabet Kurulu'ndan görüşü alındıktan sonra Bakanlar Kurulu onayıyla hisse satış ve devir sözleşmesi başlatılacağı kaydedilen açıklamada, ihale şartnamesi uyarınca ödeme biçimlerinin, tekliflerin değerlendirilmesinde dikkate alınmayacağı ifade edildi.
Şartnamede yer alan 'Tüm fiyat teklifleri toplam teklif tutarı üzerinden değerlendirilecektir. Satış bedelinin tamamının devir tarihinde peşin ödenmesi halinde yapılacak indirim ile vadeli ödeme halinde uygulanacak faiz tekliflerin değerlendirmesinde dikkate alınmayacaktır' hükmü anımsatılan açıklamada, "Ödeme seçeneğinin değiştirilmesinin tekliflerin değerlendirilmesinde hiçbir surette etkisi bulunmamaktadır" ifadesi yer aldı.
'Frekans imtiyazı doğru'
Eski Ulaştırma Bakanı Oktay Vural'ın ihaleden bir gün önce başka ülkelerde ayrıca satış yapılarak gelir elde edilen 3'üncü nesil frekans imtiyazının Telekom'a verilerek alıcı şirkete hediye edildiğine yönelik açıklamasına da yanıt veren ÖİB, frekans imtiyazını doğrudan reddetmedi. ÖİB, ihale öncesi alıcı şirketlere gönderilen imtiyaz sözleşmesinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Telekomünikasyon Kurulu tarafından ihaleden önce onaylanan ve tüm teklif sahiplerine teklifler alınmadan önce iletilen imtiyaz sözleşmesi üzerinde hiçbir değişiklik yapılmaksızın görüşü alınmak üzere, ihale sonuçlarının Bakanlar Kurulu'nca onaylanmasından sonra Danıştay'a gönderilecektir."
Karar sırası 'Rekabet'te
Öte yandan Türk Telekom ihalesinin yapılmasının ardından ihale sonucuna ilişkin İhale Komisyonu kararının dün Rekabet Kurulu'na gönderildiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Rekabet Kurulu'nun komisyonun kararını, en az 15 günde inceleyerek sonucu bildirmesi bekleniyor.
Rekabet Kurulu'nun onayının ardından konunun Bakanlar Kurulu'na gitmesi, buradan çıkacak kararın Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor. Bunun ardından ise en yüksek teklifi veren yatırımcıya hisse satış sözleşmesini imzalaması için çağrı yapılacak. Dolayısıyla tüm prosedürün ekim ya da kasım ayı gibi tamamlanabileceği belirtiliyor.