ÖİB Tüpraş için masada

Tüpraş'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine ilişkin 12 Eylül Pazartesi günü yapılacak ihale öncesinde, alıcı firmalar ile bire bir görüşmelere başlandı.

ANKARA - Tüpraş'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine ilişkin 12 Eylül Pazartesi günü yapılacak ihale öncesinde, alıcı firmalar ile bire bir görüşmelere başlandı. Edinilen bilgiye göre, ihaleye teklif veren 9 firma ve konsorsiyum ile dün yapılan ve bugün de devam edecek bire bir görüşmelerde, revize teklifler alınıyor. Firmaların tümünün gerekli kriterleri karşıladığı belirtilirken, bu aşamada sadece fiyatlar üzerinde durulacağı vurgulanıyor.
İhale için yer aranıyor
Bu arada, 12 Eylül'deki nihai pazarlık görüşmelerinin yeri konusunda arayışlar sürüyor. İhaleye katılımcı sayısının fazlalığı nedeniyle, Özelleştirme İdaresi'nde yapılabileceği gibi, başka bir yerde de gerçekleştirilebileceği üzerinde duruluyor. Tüpraş ihalesinde teklifler peşin esasına göre alınacak, ancak vadeli seçeneği tercih eden yatırımcı yıllık yüzde 7, dolar üzerinden, faiz ödeyecek. Vadeli seçenekte ihale bedelinin yüzde 50'si peşin ödenecek, geriye kalan bölüm ise vade farkı ile birlikte 2 yılda verilecek.
Kimin payı ne kadar?
ÖİB tarafından açıklanan, Tüpraş ihalesine teklif veren 5 Ortak Girişim Grubu'nun ortaklığı ise şöyle:
PKN ORLEN-Zorlu OGG: Polski Koncern Naftowy Orlen SA yüzde 50, Zorlu Holding yüzde 50.
Shell-Koç OGG: The Shell Company of Turkey yüzde 0.10, Opet yüzde 3, Aygaz yüzde 7, Shell Overseas Inv. B.V. yüzde 9.9, Koç Holding yüzde 80.
Indian Oil Corparotion-Çalık Enerji OGG: Indian Oil Corparotion yüzde 51, Çalık Enerji 49.
Anadolu OGG: Anadolu Uluslararası Ticaret ve Taşımacılık yüzde 30, Çukurova Holding yüzde 70.
Petrol Ofisi-TAC (Ommi Offshore Holding ve Tratson Holding) OGG: Tüpraş Acquisition Consortium yüzde 70 (Tratson Holding yüzde 80, OMNI Offshore yüzde 20), POAŞ yüzde 30.