ÖİB'den Erdemir'e temettü davası

Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci, İdare'nin sözleşmeden kaynaklanan temettü alacağında azalma olması nedeniyle Erdemir aleyhine Ankara 3. Ticaret Mahkemesi'nde dava açıldığını açıkladı.

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci, İdare'nin sözleşmeden kaynaklanan temettü alacağında azalma olması nedeniyle Erdemir aleyhine Ankara 3. Ticaret Mahkemesi'nde dava açıldığını açıkladı.
Erdemir'in 2005 yılı sonu mali tablolarının düzenlenmesinde yapılan yöntem değişikliği sonucunda kamunun 35 milyon YTL zarara uğradığı gerekçesiyle ÖİB tarafından OYAK aleyhine dava açıldığına yönelik haberlerle ilgili olarak İMKB'ye yazılı bir açıklama gönderen Kilci, Erdemir'in olağan genel kurulunda alınan kararla İdare'nin sözleşmeden kaynaklanan temettü alacağında azalma olacağına işaret etti. Açıklamada, "Erdemir'in söz konusu genel kurulunun iptali ile genel kurul kararı çerçevesinde dağıtılacak temettü tutarı ile almamız gereken temettü tutarı arasındaki farkın tahsili talebi ile Erdemir aleyhine Ankara 3.Ticaret Mahkemesinde dava açılmıştır" denildi.
Bu arada Maliye Bakanı Kemal Unakıtan OYAK'ın Erdemir'in bilanço sistemini değiştirerek, kamuyu zarara uğrattığına ilişkin iddialarla ilgili soruya verdiği yanıtta, Özelleştirme İdaresi'nden bilgi almadığını, daha sonra bir değerlendirme yapacağını ifade etti.