ÖİB'ye güven azalıyor

'Türkiye'deki Sermaye Piyasalarının İtibarı ve İyi Kurumsal Yönetim' başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre potansiyel yatırımcının en fazla güvendiği mali kuruluş...

İSTANBUL - 'Türkiye'deki Sermaye Piyasalarının İtibarı ve İyi Kurumsal Yönetim' başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre potansiyel yatırımcının en fazla güvendiği mali kuruluş, Merkez Bankası olurken, en az Özelleştirme İdaresi'ne (ÖİB) güven duyulduğu ortaya çıktı. Beş üzerinden yapılan değerlendirmede 4 olan yeterli ölçüde güvenilir notu alan Merkez Bankası'nı, 'arada bir yerde' notu olan 3,29 ile İMKB, 3,25 ile TMSF, 3,23 ile KOBİ'ler, 3,19 ile BDDK, 3,18 ile SPK, 3,15 ile bankalar, 3,12 ile Rekabet Kurumu izledi. ÖİB ise 'yetersiz ölçüde güvenilir' kategorisinde yer alan 2.94 notu aldı. Faizsiz bankacılık olarak bilinen Özel Finans Kurumları ise 2.79 ile son sırada kaldı.
İsveç Ticaret Merkezi, İsveç Büyükelçiliği ve Capital Dergisi ile birlikte 'İyi Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilir Büyüme' temalı program Türkiye'de hayata geçirildi. Program, MORI'nin araştırmasının yayımlanmasıyla başladı.
Araştırma eğitimli 600 kişi ile İstanbul, Ankara ve İzmir'de, ayrıca 30 fikir önderi ve uluslararası analistlerle bire bir görüşerek yapıldı. Araştırmaya katılan analistlere göre, Türkiye yatırım yapma açısından çok iyi potansiyele sahip ve bu yıl yabancı yatırımı artacak.
Uzan Motorola unutulmadı
Bu arada MORI'nin araştırmasına göre son yıllarda şirketlerarası çatışmalarda en fazla akılda kalanı yüzde 95'le Uzan-Motorola anlaşmazlığı oldu. Onu yüzde 52 ile TeliaSonera-Çukurova, yüzde 43'le Carlsberg-Tuborg ve Yaşar Holding operasyonu izledi.