Okan Bayülgen, Marilyn Monroe oldu, banka kartı kullanımı coştu

Okan Bayülgen, Marilyn Monroe oldu, banka kartı kullanımı coştu
Okan Bayülgen, Marilyn Monroe oldu, banka kartı kullanımı coştu

İlk altı ayda banka ve kredi kartlarıyla 187 milyar liralık işlem yapıldı.

Okan Bayülgen'in Marilyn Monroe'dan Bob Marley'e kadar birçok kılığa girdiği reklam kampanyası sonrası, banka kartlarının alışverişte kullanımı yüzde 42 arttı

İSTANBUL - Türkiye’de 2009 yılının ilk altı aylık döneminde, yerli ve yabancı kredi kartlarıyla yurtiçinde yapılan işlemlerin cirosu 98 milyar lira oldu. Yılın ilk altı aylık döneminde banka ve kredi kartlarıyla yapılan işlemlerin toplam tutarı da 187 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), bu yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin kredi kartı ve banka kartı kullanım verilerini açıkladı. 

Ciroda artış
2009 yılının ilk altı ayındaki veriler, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, kredi kartıyla yapılan işlemlerin cirosunda yüzde 12 artış yaşandığı gözlendi. 1 Ocak-30 Haziran 2009 tarihlerini kapsayan dönemde, yerli ve yabancı banka kartlarının yurtiçi kullanımı cirosu, 89 milyar lira olurken, geçen yılın aynı dönemine göre işlem adedinde yüzde 15, ciroda yüzde 21 artış kaydedildi. Bankalararası Kart Merkezi’nin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği banka kartının alışverişlerde kullanımını teşvik eden reklam kampanyası sonuç verdi. Okan Bayülgen’in Marilyn Monroe’dan Bob Marley’e kadar birçok kılığa girdiği reklam kampanyası sonrası banka kartı kullanımında ciddi artışlar olduğu gözlendi. Daha çok nakit çekim aracı olarak kullanılan banka kartının alışverişlerde kullanım adedi, 2009’un ilk altı ayında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında arttı.
Banka kartı ile yapılan alışveriş cirosundaki artış ise yüzde 34’ü buldu. İlk altı ayda kredi kartıyla yapılan harcamalarda cirodan en büyük pay yüzde 16.1 ile marketler ve alışveriş merkezlerinin oldu. İkinci sırayı yüzde 13 ile benzin ve yakıt istasyonları, üçüncü sırayı ise yüzde 9 ile giyim ve aksesuvar sektörüyle başa baş giden telekomünikasyon sektörünün aldığı görüldü. 

Turistten 2.2 milyon dolar
Aynı dönemde, yabancılara ait kredi ve banka kartlarıyla yaptığı harcamalarla Türkiye’ye toplam 2 milyar 22 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Bunun, 1 milyar 260 milyon dolarını yabancıların yaptığı alışverişler, 762 milyon dolarını nakit avans çekimi oluşturdu.
2009 Haziran sonu itibarıyla, kredi kartı sayısı 44 milyon 24 bin 68 adet, banka kartı sayısı 61 milyon 169 bin 356 adet olarak gerçekleşirken, otomatik vezne makinesi (ATM) sayısı 22 bin 714 adete ulaştı. Bu arada tüm Türkiye’de haziran sonu itibariyle satış noktası terminali (POS) sayısı da 1 milyon 707 bin 974 adet olarak kaydedildi. (Radikal)