Okan Üniversitesi'nden bir ilk: 5 bin dolar maaşlı patlayıcı mühendisliği

Okan Üniversitesi'nden bir ilk: 5 bin dolar maaşlı patlayıcı mühendisliği
Okan Üniversitesi'nden bir ilk: 5 bin dolar maaşlı patlayıcı mühendisliği

Prof. Dr. Ali Kahriman, patlayıcı mühendisliğinin, patlayıcı ürünlerin dost amaçlı kullanımını kapsadığını söyledi. FOTOĞRAF: ANDAC HONGUR / AA

Türkiye'de ilk kez açılacak 'patlayıcı mühendisliği yüksek lisans programı' kapsamında metro gibi patlatmalı kazı faaliyetlerini yürütecek uzman elemanlar yetiştirilecek. Öğrencilere şimdiden yüksek maaşlı teklifler var

İSTANBUL - Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde İnşaat, Maden, Çevre, Jeoloji, Petrol, Jeofizik, Kimya ve Makine Mühendisliği alanlarındaki lisans mezunlarına yönelik açılacak olan ‘Patlayıcı Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’ kapsamında, Türkiye’de patlatmalı kazı faaliyetleri konusunda gereksinimlerini karşılayacak uzmanlar yetiştirilmesi amaçlanıyor. 

Dost amaçlı kullanım
Patlatma mühendisliği ve patlatmanın çevresel etkileri başta olmak üzere dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen bilim adamlarının başında yer alan, New York metrosunun inşaatında danışmanlık yapan, Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Kahriman, patlayıcıların değişik kullanım alanları bulunduğuna dikkati çekerek, patlayıcı mühendisliğinin, altyapı, kalkınma, sanayileşme, yol, baraj yapımı, maden üretimi gibi patlayıcı ürünlerin dost amaçlı kullanımını kapsadığını bildirdi. 

İsmi ürkütücü geliyor
Patlayıcının ‘ürkütücü’ adı nedeniyle, kimsenin eğitimini almak istediği bir alan olmadığını dile getiren Kahriman, patlayıcı mühendisliğinin, pekçok konuda bilgiye sahip olması gerektiğini anlattı.
Kahriman, 17 Ağustos depreminin ardından bazı binaların yıkılması gerektiğini ve bunun patlayıcıyla olabilirliğinin gündeme gelmediğini hatırlatarak, “O zaman yüksek lisans tezi yürütüyordum. ’Bu arkadaşlar gelsinler, bunu denesinler’ dedim. Ne yazık ki sağlama imkanı olmadı, bürokrasi buna izin vermedi. O binalar, insan gücüyle, ilkel yöntemlerle yıkıldı. Hem zaman aldı, aynı zamanda beş-altı elemanın ölümüne neden oldu” şeklinde konuştu. Özellikle metro inşaatlarının kazısında patlayıcının, ‘olmazsa olmaz’ unsur olduğunu vurgulayan Kahriman, beş-yedi yıl önce belediyelerce, firmalara patlayıcı kullanımının yasaklandığını belirterek, “İstanbul, bu nedenle bence yıllardır metrosuz kaldı ve biz bu trafik sorununu yaşıyoruz. Bunun arka planında bilgisizlik dolayısıyla korku yatıyor” dedi.
Kahriman, Okan Üniversitesi’nin yüksek lisans programı olarak kurduğu patlayıcı mühendisliği programının, disiplinlerarası bir alan ve Türkiye’de ‘ilk’ olduğunun altını çizerek, çeşitli mühendislik alanlarından kişilerin buraya gelip, eğitim alacağını bildirdi.
araj yapımından metro inşaatına, bina yıkımına kadar pek çok alanda geniş kullanımı ve dünya çapında örgütlenmesi olan bu alanın, kaynakların atıl kalması engelleyeceğini belirten Kahriman, şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki günlerde inşaat, maden, jeoloji, jeofizik, makine, kimya, harita gibi mühendislik alanlarından bu sektörde çalışanlara daha sistematik bir eğitim vermeyi planlıyoruz. Şu ana kadar bunu sertifika programlarıyla yaptık.
Ülkenin çeşitli yerlerinde çalışan teknik elemanlar, firma yetkilileri, buraya geldi, eğitim aldı ve işyerlerinde uyguladılar. Bu nitelikte 300’e yakın öğrencimiz oldu. Şimdi bunu yüksek lisans programıyla daha sistematik bilgiye dönüştürerek, daha nitelikli, kendine güvenen ülke çapında hizmet yapacak bir kadro oluşturmak istiyoruz. Hem Patlayıcı Mühendisleri Derneği, hem sektör kuruluşları bizi destekliyor.
Onların da teşviki oldu. Önümüzdeki süreçte ülkemizdeki bu tür faaliyetlerin hızlanmasına geliştirilmesine hizmet edecek bir kadro oluşacak burada. Şirketler bazında işbirliği organizasyonları yapacağız. Onların da talepleri var. Şirket, ’10-15 patlayıcı mühendisi’ uzmanına ihtiyacım var, onlara yüksek lisans eğitimi verir misin?’ dediği zaman eğitim vereceğiz. Bireysel başvuru da olacaktır.” 

Çok aranılan bir meslek
Kahriman, bu mühendisliğin aranan, çok da ücret alabilecek bir uzmanlık alanı olduğunu belirtirken şunları söyledi: “Özellikle şu anda bizim müteahhitlerimizin pekçoğu Rusya’da, Kazakistan’da, Arabistan’da, Cezayir’de Libya’da çalışıyor. Firmaların bizden bu nitelikte eleman talebi var. Birincisi; patlayıcı uzmanı olacak, ikincisi, Arapça, Fransızca, Çince, Rusça gibi İngilizce’nin dışında da bir dil bilecek. Biz aynı zamanda bunu da yapmak istiyoruz.
Patlayıcı mühendisliğine gelen öğrenciye aynı zamanda, Çince, Rusça, Almanca gibi dillerden birini kazandırarak, nitelikli eleman yetiştirmeyi hedefliyoruz. Zaten aranıyor böyle elamanlar, çok yüksek, astronomik paralarla isteniyor. Yeni mezunlar 5 bin dolardan başlayan ücretle talep ediliyor.” (aa)

‘Otoyol ve tünel yapımı hızlanır’
Prof. Dr. Ali Kahriman, müteahhit, mühendis, taşeronların bu konudan haberdarsa, bu konuda bilgi sahibiyse ve gerekli uzmanlaşma var ise, altyapı, otoyol ve tünel yapımında hız kazanılacağına işaret etti. Kahriman, Kartal-Kadıköy metro hattı için en az 50 lokasyonda, yerin 20 metre altında patlatma yapıldığını, günde iki-üç metre tünel yürütüldüğünü ve bunun üzerinde insanların yaşadığını anlattı. Patlatma nedeniyle yapay deprem üretildiğini ve insanların bunu algıladıklarını, ancak zararlı olmadığını gördükçe kanıksadıklarını ifade eden Kahriman, şöyle devam etti:
“Patlatma eyleminde risk analizinde en çok hangi yapı, hangi mesken, hangi konut daha risk altındaysa, cihazlar oraya yerleştirilir. Etkilenmemesi için tasarımlar yapılır. Bu tasarımlar daha sonra uluslararası alanlarda da yayımlanır. Bizim yayımladığımız formülleri, şu anda Hindistan’da, İtalya’da, Fransa’da, Almanya’da bu tür çalışmaları yapan insanlar aynen kullanıyorlar. Tecrübe yaşadık, İstanbul metrosunun son iki yılki inşaatında. Yüzlerce ölçüm ve bunların mühendislik uygulamalarını yaptık. Bu nedenle İstanbul metrosunu patlayıcı kullanarak son bir yılda 5-6 kilometre yapabildik. Her gün neredeyse 500 metre ilerleme yapıldı.”

Ali Hoca New York metrosu danışmanı
New York metrosunun inşaatında danışmanlık yapan Kahriman, 6 bin üyesi bulunan Uluslararası Patlayıcı Mühendisleri Derneğinin komite üyesi olduğunu, bazı proje ve heyetlerde yer aldığını ifade ederek, bu nedenle proje bazlı işbirliklerinde, yapılan protokoller çerçevesinde, projelerin herhangi aşamasında kendi görüşlerine başvurulabildiğini anlattı.
Kahriman, “Kullandığımız formüllerin kullanılmasına ihtiyaç duyulduğu zaman yerinde inceleme yapmak suretiyle, onlara danışmanlık yapabiliyoruz. Onlar da gerektiğinde gelip bizde danışmanlık yapabilirler” dedi. Kahriman, “Şu anda bilgi düzeyinde ABD’deki bir teknik eleman ne yapıyorsa bizde de bunu yapacak kapasite oluştu” dedi.