Okul alışverişinde bunlara dikkat

TSE yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala velileri kalitesiz, ucuz ve markasız kırtasiye ürünleri konusunda uyardı. TSE Başkanı Büyükhelvacıgil, 'Ucuz diye merdivenaltı ya da Uzakdoğu ürünlerine yönelmeyin. Söz konusu olan yavrularımız' dedi

İSTANBUL - Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, eğitim-öğretim yılı açılışına geri sayımın başladığı bugünlerde velileri, kırtasiye ürünlerinde dikkat etmeleri gereken standartlar konusunda uyardı. Büyükhelvacıgil, çocukların sağlığı ve güvenliği için kalitesiz, ucuz, markasız kırtasiye malzemelerinden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Fiyat önemli ama...
Okul alışverişlerinin mali yükünün yüksek olabildiğini, bu nedenle velilerin daha ekonomik ve ucuz ürünlere yönelebildiğini anlatan Büyükhelvacıgil, “Piyasada merdiven altı üretim yapan firmanın malzemeleri çok ucuza satılıyor. Ayrıca düşük kaliteli Uzakdoğu ürünleri de çok ucuz fiyatlara satılıyor. Ucuz diye bu ürünlere yönelinmesin. Evet fiyat önemli ama burada söz konusu olan yavrularımız” diye konuştu. 

Pazar 1 milyar lirayı buldu
Kalitesiz ürünlerin hem çocukların sağlığı hem de ürünlerin uzun süreli kullanımları açısından risk taşıdığını ifade eden Büyükhelvacıgil, ailelere, üreticisi bilinmeyen hiçbir ürünü satın almamalarını önerdi.
Büyükhelvacıgil, eğitim sektörünün 1 milyar liraya ulaşan ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu belirterek, TSE’nin çok sayıda standardı bulunduğunu söyledi. 

Servis şoförünün standardı var
Defter, silgi, kalem, boya gibi öğrenci ve öğretmenlerin kullandığı neredeyse tüm araç ve gereçlerin standardı bulunduğunu, hatta, servis şoförlerinin nasıl olması gerektiğinin bile tarif edildiği standartlar hazırladıklarını anlatan Büyükhelvacıgil, “Ne yazık ki özellikle kırtasiye malzemelerinde belgeli firma sayısı çok az. Eğitim ve öğretimle ilgili standardlar gönüllülük esasına dayalı olduğundan firmalar, ürünlerini belgelendirme konusunda çok istekli davranmıyorlar. Çocuklarımızın sağlığını yakından ilgilendiren okul araç, gereçlerini üreten ve ürününe güvenen firmaları kalitelerini belgelendirebilmeleri için TSE’den belge almaya çağırıyorum” dedi.
Ürünlerin sağlığa zararlı maddeler içerip içermediğinin, ancak yetkin laboratuvar ortamlarındaki testlerle anlaşılabildiğine vurgu yapan Başkan Büyükhelvacıgil, laboratuvar testlerinden olumlu sonuç alan ve denetimlerde, üretim yerlerinde gerekli şartları taşıdığı belirlenen firmalara belge verildiğini anlattı. Büyükhelvacıgil, TSE markası bulunan ürünlerin Türk Standartları Enstitüsü garantisi altında olduğunu ve herhangi bir şikayetle ilgili TSE Tüketici Bilgi Hattı üzerinden enstitüye başvurulabileceğini kaydetti. (aa)

İşte TSE’nin kırtasiye malzemesi standartları
Defter
Kapak ve kağıtlarda leke, delik ve buruşukluk olmamalı. Satır çizgileri 7.5 milimetre aralıklarla çizilmiş olmalı, satır sayısı A5 boyutundaki defterlerde 25, A4 boyutundaki defterlerde ise 36 olmalı. Kareli defterlerde yatay ve dikey çizgiler defter kenarlarına paralel ve birbirine dik, bütün sayfayı dolduracak şekilde basılmış ve her karenin kenar uzunluğu 5 milimetre olmalı. 

Silgi
Her yeri aynı kalitede, temiz, düzgün olmalı, üzerinde herhangi bir yarık, kesik, delik, oyuk gibi yüzey kusurları bulunmamalı ve kenarları pürüzsüz olmalı. Her sınıf, tip, türdeki silgiler kağıt üzerindeki kurşun kalem, mürekkep, tükenmez ve makine yazısını iz bırakmadan ve kağıdı fazla yıpratmadan silmeli ve kağıt üzerinde kendi malzemesinden meydana gelmiş leke bırakmamalı. 

Kurşun Kalem
Kalem gövdesinde yara, ezik, kıymık ve çatlak bulunmamalı. Kalem üzerindeki yazılar ve şekiller düzgün açık, net ve okunaklı olmalı. Boyanmış yüzeylerde kabarma, boya çatlaması, akıntı, çizik ve ton farkı bulunmamalı. Boya, tırnak sertliğinde ve pürüzsüz olmalı. Toplu iğne ile çaprazlama çizildiğinde boya dökülmemeli. Sağlığa zarar verecek boyalar ve koku maddeleri kullanılmamalı.

Suluboya
Homojen görünüşte ve renkte olmalı, yabancı partiküller, pigment topakları ihtiva etmemeli, renk bulaşması ve dalgalanması görülmemeli. Katı suluboyalarda kalıp kusurları, çatlak, kırık, dağılma olmamalı, içine konulduğu yuvalarda ve iç ambalajlarda keskin kenar ve köşeler ile çapak, çatlak, kırık, korozyon belirtisi bulunmamalı. Yumuşak kıvamlılarda küf üremesi görülmemeli.

Ders Kitabı
Ders kitaplarının sayfaları düzgün olmalı, leke, delik, kir, kırışık, yırtık buruşukluk, katlanma ve diğer görünüş kusurları ile baskı hataları bulunmamalı baskı arka yüze geçmiş olmamalı. Ders kitabı basımında kullanılan kağıt ve karton, yüzde 100 beyazlatılmış kimyevi selülozdan imal edilmiş olmalı. İlkokul birinci devre kitaplarına basılan resimler renkli olmalı. 

Cetvel
Ölçü cetvelinin üzerindeki rakamlar soldan sağa doğru okunacak şekilde yazılmış olmalı, ölçü taksimat çizgileri ve rakamları ölçü cetveli üzerine, kazıma, oyma, derin baskı veya derin nüfuzlu boya ile zamanla silinmeyecek şekilde işaretlenmeli.


    ETİKETLER:

    İstanbul