Okul 'taksit'le açılacak

Milyonlarca öğrenci yarın dersbaşı yaparken çocukların okul masraflarını karşılama telaşına düşenler banka kartlarına ve kampanyalara yöneldi.
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

İSTANBUL - Milyonlarca öğrenci yarın dersbaşı yaparken çocukların okul masraflarını karşılama telaşına düşenler banka kartlarına ve kampanyalara yöneldi. Tüketicilerin bir kısma semt pazarlarından nakit ödemeyle ihtiyaçlarını karşılarken büyük bölümü de taksitli ya da kredili alışveriş tercih etti. Aileleri düşündüren okul döneminde, bazı firmalar indirim uygulayarak, bazı bankalar mevcut taksit sayısını ekstra artırarak ya da parapuan kolaylıkları sağlayarak, okul öncesi alışverişine alternatif sunuyor. Bir öğrencinin sadece giysi masrafı 50 ile 150 YTL arasında değişirken, spor ve kırtasiye malzemelerinin eklenmesiyle bu maliyet 400 YTL'ye çıkabiliyor.
'Ekstra 4 taksit' imkânı
CardFinans, 1 Eylül-1 Ekim 2005 tarihleri arasında üye markalarında 'ekstra 4 taksit' imkânı sunarak taksit sayısını 10'a çıkardı. CardFinans sahipleri, cuma, cumartesi ve pazar günleri tüm üye mağazalarda ParaPuan'larını yüzde 20 daha değerli kullanabilecek. Kampanyada 'Adidas, Bambi, Billabong, Ceylan, Daniel Hechter, Demirel, Deriden, Derimod, Desa, Dinapa, Divarese, Ellese, Faik Sönmez, Fatoş Triko, Flo, Gima, İGS, Joker, Maxi Toys, Journey, Kiğılı, Kuruçayırlı, La Senza, LC Waikiki, Penta Bilgisayar, Puma, Reebok, Rodi, Teknokolik, Timberland, Toshiba ve Yeşil' gibi markaların yer aldığı 45 üye mağaza bulunuyor. Ayrıca Finansbank, okul yönetimi, personel ve velilerin ihtiyacını karşılamayı sağlamak için 'Okul Ödeme Sistemi' diye adlandırılan paketi hazırladı.
Bonus Card'ları ile Tansaş'ta 30 milyon YTL alışveriş yapanlara Doğuş Okul Seti bedava veriliyor. D&R'da okul alışverişleri 12 taksit olurken, YKM'de peşin fiyatına 2 - 12'li taksit seçenekleri bulunuyor. Bonus Card sahiplerine Ayakkabı Dünyası'nda tüm ayakkabılar 6 taksitle, Yeşil Kundura'da 4 taksitle, On-On'da ise tüm okul ayakkabıları 8 taksitle satışa sunuluyor. Adese Marketleri'nde Bonus Card'la yapılan 75 YTL ve üzeri alışverişlerde de okul seti hediye veriliyor. Bu arada, Yapı Kredi Banka'sının üye işyerleri arasına katılan CarrefourSA, Worldcard'la geçen yıldan daha düşük fiyatlarla müşterilerin okul alışverişlerini yapmalarını sağlıyor.
Worldcard sahipleri 18 Eylül'e kadar Carrefour'lardan yapacakları her 100 YTL'lik alışverişe 10 YTL değerinde Worldpuan kazanacak. Metro'da da Worldcard sahiplerine 100 YTL ve üzeri alışverişlerde 10 taksit imkânı veriliyor.
Hediyeli kampanyalar
Polaris, ürünlerinin satış noktalarında ve FLO mağazalarında eylül ayı boyunca geçerli olmak üzere, çanta ve kalemlik seti hediyeli okul kampanyası ve çanta hediyeli öğretmen kampanyası başlattı.
Kampanyada öğretmenler için 250 bin ayakkabı, öğrenciler için de bir milyon adet okul ayakkabısı satmayı hedefleyen Polaris, satış kampanyasında öğretmenlere kadın ve erkek olmak üzere iki farklı çanta modeli, öğrencilere de kız ve erkek modelli çantaların yanı sıra kalemlik seti hediye ediyor.
Hazır giyim markası ve mağazalar zinciri LC Waikiki okul koleksiyonunda fiyatlar okul gömleğinde 12.99 YTL, pantolanda 24.99 YTL, okul çantasında 17.99 YTL olarak açıklandı. LC Waikiki, kredi kartlarına 8 taksit imkânı sağlıyor.
HSBC Advantage Card da kullanıcılarına Toys 'R' Us'ta ay sonuna kadar 5 taksit imkânı sunuyor. Toys 'R' Us'ın okul koleksiyonunda fiyatları 4.90 YTL'den başlayan çantalar, 6 YTL'den başlayan boya setleri, 250 YKR'den başlayan defterler tüketiciye sunuluyor.