Okullu korsan avcıları geliyor

Okullu korsan avcıları geliyor
Okullu korsan avcıları geliyor
Türkiye 1988'den beri planladığı Fikri Mülkiyet Akademisi'ne sonunda kavuşuyor. Akademide verilecek eğitim ile korsan avcıları yetiştirilecek.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Artık korsanlar, okullu dedektiflerin göz hapsinde olacak. Akademide bu alanda özel eğitim alacak dedektif adayları, korsanla mücadelede önemli rol oynayacak. Devlet Planlama Teşkilatı’nın 1988 yılında oluşturulan 6. Kalkınma Planı’ndan beri gündemde olan ‘Fikri Mülkiyet Akademisi’ Kültür Bakanlığı ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) arasında imzalanan protokol sonrası kurulacak.
2013 yılında kurulması planlanan akademide Kültür Bakanlığı işin edebi ve fikri haklar boyutuna yönelik eğitimler verilmesini sağlayacak. Türk Patent Enstitüsü ise sınai ve patent hakları konusunda nasıl bir eğitim verileceğini belirleyecek. 

WIPO modeli uygulanacak 
TPE bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda kurulacak olan enstitüde Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Fikri Mülkiyet Hukuku Organizasyonu’nun (WIPO) uzaktan eğitim modelinin uygulanması amaçlanıyor. WIPO’nun eğitim modelinde firki mülkiyet ve sınai haklar konusunda uluslararası hukuk ile entegre olarak nasıl çalışılabileceği anlatılacak.
Öte yandan kurum çalışmalarında “ Türkiye ’de sınai haklar ile ilgili çalışan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversitelerle, araştırma merkezleriyle, akademisyenlerle, WIPO, OHIM, EPO ve bu kurumların eğitim örgütleriyle aynı zamanda ulusal sınai mülkiyet ofisleriyle işbirliği yapılması ve desteklerinin sağlanması”nı hedeflediğini açıklıyor. TPE konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada “Enstitü personelinin, vekillerin, kamu kuruluşları ve diğer paydaşların sınai mülkiyet konusunda eğitim ihtiyaçlarını belirleyerek bunları gidermeye, eğiticilerin belirlenmesi ve eğitilmesi”ni temel amaçları olarak ifade ediyor.
Patent mühendisliği bölümü geliyor
Ankara Patent’in Genel Müdürü Kaan Dericioğlu WIPO’nun uzun zamandır Türkiye’de bir Fikri Mülkiyet Akademisi kurulması için talepte bulunduğunu anlatıyor. Patent ve fikri mülkiyet konuları hakkında da ODTÜ’de ders veren Dericioğlu YÖK tarafından kendisinin patent mühendisliği bölümü kurulması konusunda görevlendirildiğini belirterek, “Burada kaliteli insanların yetişmesi önemli” diyor.
Dericioğlu, Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde fikri mülkiyet ile ilgili olarak bazı çalışmaların da yapıldığını ifade ederek, “Fikri mülkiyet uzmanlığı ve patent mühendisliği önemli işlerdir, alanında uzman bir kadro gerektirir” diyor.

bigPara.com