Olay da komik açıklama da

Somali çetesi

Maliye Bakanı Unakıtan sahte Somali Merkez Bankası Başkanı'yla kendi görüştüğü gibi, Türk meslektaşıyla da görüştürmüş. Maliye açıklaması: Sahte başkanın görüş ve önerileri dikkate alınmadı.

ANKARA - Kamuoyunda AKP hükümetinin 'en uyanık bakanı' olarak bilinen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kendisini Somali Merkez Bankası Başkanı olarak tanıtan kişiyle ve bu kişinin Merkez Bankası'yla görüşmesini sağladığı iddialarını doğruladı. İki kurum ortak açıklamasında 'Sahte Somali Merkez Bankası Başkanı'nın 'görüş ve önerileri dikkat alınmadı' denildi.
Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, önceki gün bazı basın ve yayın organlarında çıkan, söz konusu haber üzerine şu ortak açıklamayı yaptı:
"Kendilerini Somali hükümetince yetkilendirilmiş kişiler diye tanıtan heyet, Maliye Bakanı sayın Kemal Unakıtan'dan randevu talep etmiştir. Somali ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla talep edilen randevu kabul edilmiş; bu kişilerle yaklaşık 15 dakika görüşme yapılmıştır. Randevu alan şahıslardan birinin kendisini, 'Somali Merkez Bankası Başkanı' olarak tanıtması ve muhatabının da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olması nedeniyle, tanışma merasiminin ardından heyete Merkez Bankası Başkanı'yla görüşmeleri şeklinde yönlendirme yapılmıştır. Ardından heyet Merkez Bankası Başkanı sayın Durmuş Yılmaz'la da kısa görüşme yapmış, ancak görüş ve önerileri dikkate alınmamıştır."