Ölenle ölmediler

Ölenle ölmediler
Ölenle ölmediler
Geride kalanlar bir yıl önce hayata veda eden Steve Jobs'un yüzünü kara çıkartmadı. Apple'ın hisseleri son 1 yılda yüzde 77.5 değerlendi.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Steve Wozniak ile birlikte Apple’ı kuran ve garajdan teknoloji çıkarmanın ne demek olduğunu dünyaya ilk gösteren dâhilerden biri olma unvanını elinde bulunduran Steve Jobs’un ölümü Apple’ın hızını kesmedi. Apple hisseleri Jobs’un ölümünden bugüne geçen bir yıllık sürede yüzde 77,5 oranında değer kazandı. Oysa hisseler, Jobs’un son bir yılında yüzde 31 yükselmişti. Şirket bilgisayar üretiminin yanında 2001 yılında çıkardığı iPod ile birlikte ‘yan ürünlere’ geçerken Jobs’un iPhone harekâtı ile şirket 625 milyar dolarla borsada dünyanın en değerlisi oldu.
Herkes yanıldı
Jobs’un ölümünden 1 yıl önce 5 Ekim 2010 tarihinde Apple’ın hisseleri 288 dolar seviyesindeydi. 5 Ekim 2011 tarihinde ise Apple hisseleri 378.25 dolar seviyesine kadar çıktı. Jobs’un vefatından sonra yatırımcı Apple’dan vazgeçmedi ve hisseler sadece 377.37 dolara geriledi. Bu 1 dolarlık düşüş kulislerde ‘Apple’ın hisseleri elbet düşecek. Sadece yeni iPhone (iPhone 4S) beklendiği için bu düşüş gerçekleşmedi’ yorumlarına neden olmuştu. Apple hisseleri dün 673 doları gördü.


iPod ile başladı
iPod ilk olarak 2011 yılında satışa çıktığı zaman Apple hisseleri 9.47 dolardan işlem görüyordu. Apple mp3 player pazarında Creative ve Sony gibi firmalara rakip olarak iPod’u çıkardığında ürün kısa zamanda tutuldu. Aynı zamanda iPod şirketin bilgisayar veya bilgisayar donanımlarından bağımsız olarak ürettiği ilk cihaz olarak tarihe geçti. Geçen yılın ekim ayında açıklanan Apple mali çeyrek rakamlarına göre 10 yıl içinde 300 milyondan fazla iPod satıldı. 2007 yılına gelindiğinde ise Steve Jobs’un özel bir ekip kurduğu ve üretimin her aşaması ile ilgilendiği iPhone satışa çıktı. Kullanıcıların beğenisini kısa sürede kazanan iPhone 250 milyon adedi geçti.


iPhone en değerli yaptı
Firmanın asıl yükselişi iPhone’dan sonra başladı. 29 Haziran 2007 tarihinde 121 dolar olan Apple hisseleri bugün 667 dolar seviyesinde. Kuşkusuz iPad ve yeni Macbook Pro’ların da büyük katkısı var ama başrol yinede iPhone’a ait. iPhone satışları Apple’ın son mali çeyrek rakamlarına göre 250 milyon adedi geçti. Öte yandan iPad de hisselerin 239 dolar seviyesinden 700 dolar seviyesine çıkmasında başrollerden birini kaptı.