Olmayan boyuta 21 milyon lira!

Olmayan boyuta 21 milyon lira!
Olmayan boyuta 21 milyon lira!

4. boyut olarak hareket geçiyor. Ancak sektör temsilcileri iki kollu makineler boyut hissi katmıyor.

Alışveriş merkezlerinde yoğunlaşan 5, 6, 7 boyutlu olduğu ileri sürülen sinemalar yıllık 216 bin lira kazanç elde ediyor. Sektör temsilcilerine göre 4 boyuttan sonrası sadece efekt.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Alışveriş merkezlerinde görmeye alıştığımız 5D, 6D, 7D sinemalar ekledikleri her efekti boyut olarak gösteriyor. Türkiye ’deki 100 tane ‘çok boyutlu’ sinemanın her bir işletmecisi yıllık 216 bin TL gelir elde ediyor. Türkiye’deki 2 kollu makinelerin hareket hissi vermediğini belirten ihracatçılar ise ancak 6 kollu makinelerin hareketinin efekt değil boyut olarak dikkate alınabileceğine vurgu yapıyor.
3 Dimensions (3D) sinemaların yaygınlaşmasıyla insanların ilgisi işin içine hareketin katıldığı 4 boyutlu sinemalara yöneldi. Halk arasında 4D olarak bilinen sinemalarda en, boy ve derinliğin yanı sıra hareket de bulunuyor. Arena Park’ın sahibi Cüneyt Kadıkol makineleri ABD , Avustralya, Fas, Norveç, Bulgaristan’a ihraç ettiklerini belirterek “4 boyut diye bir şey var. Fakat bundan sonra 5 boyut 6 boyut 7 boyut diye bir şey söylüyorlar. Bunlar boyut değil efekttir” diyor. Sinemanın içine baloncuk, yıldırım, koku gibi efektlerin tüketicilere boyut olarak sunulduğunu söyleyen Kadıkol yerli pazarda bulunan 2 pistonlu makinelerin sadece ‘beşik efekti’ verdiğini ve hiç his uyandırmadığını ayrıca 6 pistonlu makinelerdeki gibi heyecan katmadığını söyledi.
Lunapark işine döndü
Yurtdışına ihraç ettikleri makinelerin 6 pistonlu makineler olduğunu söyleyen Kadıkol işletmecilerin 100-150 bin dolarlık makineler yerine 25-30 bin liralık Çin malı veya yerli üretimi tercih ettiklerini kaydetti.
5D 6D 7D sinemanın ürün sorumlusu Cem Cerilci ise “İşletme sahipleri boyut sayısını arttırarak insanları bu cihazlara çekmeye çalışıyor” dedi. Cerilci hidrolik yağ sistemi ile ürettikleri sinemaların 150 bin euroya alıcı bulduğunu kaydederek Çin malının 30 bin lira civarında olduğunu belirtti. 7D Dreampark firmasının sahibi Taner Pulat 2 kollu makinelerle sıkıntısının olmadığını söyledi.

bigPara.com