'Olumlu ilişki devam eder'

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın beklenmedik ölümü ülkede önemli yatırımları bulunan Türk işadamlarını endişelendirmedi.

İSTANBUL - Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın beklenmedik ölümü ülkede önemli yatırımları bulunan Türk işadamlarını endişelendirmedi. Türkmenistan'ın tüm kurumlarıyla oturmuş devlet olduğunu belirten işadamları ilişkilerin eskisi gibi devam edeceğini belirtti.
Türkmenistan'da bir ara Tekstil Bakan Yardımcılığı yapan ve halen bu ülkede çok büyük tekstil yatırımları bulunan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, ülkede yatırımı bulunan 100 Türk şirketinin sahibinin Türkmenbaşı'nın cenaze törenine katılmak üzere Türkmenistan'a gideceğini söyledi. Çalık şunları kaydetti: "Türkmenbaşı'nın ölümünden sonra Türk işadamları ve Türkiye için olumsuz gelişme olmaz. Olumlu ilişkiler devam eder. Bir sıkıntı olmaz"
'Türkleri hep kayırdı'
Türkmenbaşı'nın Türkleri ve Türk iş dünyasını 'kayırdığına' dikkat çeken Türk-Avrasya İş Konseyleri Başkanı Tuğrul Erkin, "Müteahhitlik alanında Türkler 6-7 milyar dolarlık iş yaptı. Türkmenbaşı, tercihlerinde Türk işadamlarını seçti" dedi. Türkmenbaşı'nın vefatının ülkede değişim yaratacağını vurgulayan Erkin, önemli olanın demokrasi şartlarına uygun bir değişim yaşanması olduğunu aktardı.