OMV: Tüpraş'a bakacağız

Merkezi ve Doğu Avrupa'nın petrol ve gaz şirketi OMV'nin üst yöneticisi (CEO) ve yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Ruttenstorfer, şartnamesini aldıkları Tüpraş'ın özelleştirilmesiyle ilgili olarak "Bakacağız ama henüz nihai bir karar vermedik" dedi.

İSTANBUL - Merkezi ve Doğu Avrupa'nın petrol ve gaz şirketi OMV'nin üst yöneticisi (CEO) ve yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Ruttenstorfer, şartnamesini aldıkları Tüpraş'ın özelleştirilmesiyle ilgili olarak "Bakacağız ama henüz nihai bir karar vermedik" dedi.
Ruttenstorfer, firmanın ilk Formula 1 yarışı sponsorluğunu da değerlendirdiği toplantıda, Türkiye'nin ilk Formula 1 yarışının parçası olmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Ruttenstorfer, Türkiye'nin ilk Grand Prix'ine 400 kişiyi davet edeceklerini de açıkladı. Türkiye'nin petrol ve doğalgaz açısından son derece önemli ve çekici bir pazar olduğunu vurgulayan Ruttenstorfer, coğrafi konum itibarıyla Türkiye'nin büyük bir potansiyel taşıdığını ve şu anda Botaş ile Türkiye-Avusturya Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi üzerinde çalıştıklarını kaydetti.
'Merkez olacak'
Şirket olarak petrol ve gaz arama ile üretiminde bulunduklarını anlatan Ruttenstorfer, "Türkiye köprü oluyor. Hazar bölgesindeki faaliyetlerimizin merkezi olacak" dedi. Türkiye'nin gelecekte potansiyel bir gaz tedarikçisi olacağını vurgulayan Ruttenstorfer, Nabucco'da boru hattının yarısının Türkiye'de olacağını, 4 milyar avroluk bu projenin fizibilite çalışmalarının sona erdiğini söyledi.
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu da, şirketin Formula'da Türkiye'yi seçmiş olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Verilen bilgiye göre OMV, 21 Ağustos'ta İstanbul'daki ilk Formula 1 Türkiye Grand Prix'inde pist-kenarı reklamını deneyecek. Geçen yıl 9.88 milyar avro grup satışı, 6 bin 475 çalışanı ve yaklaşık 11 milyar avro piyasa kapitalizasyonu olan OMV'nin şu anda 13 ülkede 2 bin 375 gaz istasyonu var.