OMV'ye 'Rekabet' vizesi

Rekabet Kurulu, Petrol Ofisi (PO) hisselerinin yüzde 34'ünün OMV Aktiengesellschaft'a devrine izin verdi.

İSTANBUL - Rekabet Kurulu, Petrol Ofisi (PO) hisselerinin yüzde 34'ünün OMV Aktiengesellschaft'a devrine izin verdi. İMKB'ye Doğan Holding'den gönderilen açıklamada, PO'nun yüzde 34'ünü temsil eden hisselerinin satışı nedeniyle, OMV tarafından yapılan başvurunun, Rekabet Kurulu'nun 24 Nisan'da yapılan toplantısında incelendiği belirtildi.
Rekabet Kurulu'nun, devir işlemi sonucunda hâkim durum yaratılmadığı, mevcut hâkim durumun güçlendirilmediği ve ilgili pazarlarda rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmadığı gerekçesiyle, devir işlemine izin verdiği ifade edildi. Kararın, OMV'ye 25 Nisan'da tebliğ
edildiği aktarıldı.
İmza martta atıldı
Tüpraş'ın özelleştirilmesi ihalesine de katılan Avusturya merkezli, Doğu Avrupa'nın en büyük petrol ve doğalgaz şirketi OMV, mart ayının ortasında Petrol Ofisi hisselerini almak için Doğan Holding'le anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Anlaşmayı Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile OMV Başkanı Wolfgang Ruttenstorfer imzalamıştı. OMV'nin PO için 1 milyar 54 milyon dolar ödeyeceği açıklanmıştı. OMV ve Doğan Holding, bölgede rafineri petrol aramaya odaklanacaklarını ifade etmişti.