Ön siparişte kuyruğa girdik

Ön siparişte kuyruğa girdik
Ön siparişte kuyruğa girdik
Mağaza önünde kuyruğa girmek artık 'out'. Yeni trend, ürünü görmeden ön sipariş ile istemek. Türkiyeli tüketici de bu pazara yavaştan ısınıyor.
Haber: AHMET CAN ŞİT - ahmet.can@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - iPhone 4S henüz görülmeden milyonlar tarafından isteniyor, dört kıtada insanlar Steve Jobs biyografisi raflarda yerini almadan satın alma sırasına giriyor, 2 milyon oyunsever Call Of Duty 3’ün demosunu görmeden online alışveriş sitelerine saldırıyor. Örneklere benzer milyonlarca ürün henüz ‘çıkmadan’ tüketiciler tarafından satın alınmak istiyor. ‘Ön sipariş’ pazarı artık gelişmenin önünü alamıyor. Pazar Türkiye ’de de giderek büyüyor.
Elektronik ticaretin gelişmesi tüketicinin alışveriş alışkanlıklarını da değiştiriyor. Dünya çapında milyonlarca ürün artık piyasaya çıkmadan sipariş ediliyor. Giderek gelişen ‘ön sipariş’ pazarından hem tüketiciler hem de üretici firmalar memnun. ‘Ön sipariş’ pazarının son gündemi ağırlıklı olarak teknoloji ürünleri.
Bu pazarda şu an başrol iPhone 4S’te. Dünyada henüz çıkmadan ilk 24 saatinde 1 milyon adet ön sipariş rakamına ulaşan akıllı telefon bu alandaki rekoru kırdı. Türkiye’deki satıcılar da iPhone 4S için ön sipariş almaya başladı. Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com gibi sitelere yüzlerce ilan veren satıcılar, cihazları 18 Ekim’den itibaren teslim etmeye başlayacaklarını duyurdular. İlanlarda hem renk olarak hem de hafıza kapasitesi olarak bütün modeller mevcut. 

Ön siparişte indirim yarışı
Geçen hafta hayata veda eden Apple’ın kurucusu Steve Jobs‘ın biyografi kitabı da çıkmadan Türkiye’de ön siparişleri alınmaya başlandı. Ekim sonunda çıkacak olan ‘Steve Jobs – Biyografi’ kitabı, Teknosa.com ve SDN Teknosa Magazin üzerinden ön sipariş verilebiliyor. Kitap , Türkiye genelinde belirlenen 50 Teknosa mağazasından 32 TL fiyatla satışa sunulacak. Ancak ön sipariş verenler kitaba yüzde 20 indirim ile sahip olabilecek. iPad, satış rekorları kırarken rakipleri de ucuz tablet PC ile ön sipariş rekoru kırıyor. Ucuz tablet pazarına 199 dolarlık fiyatı ile giren Kindle Fire ön sipariş rekoru kıran ürünlerden oldu. Cihaz, ilk 5 günde 250 bin ön sipariş aldı. Cihazın saat başı satışının 2 bin adet, günlük olarak ise yaklaşık 50 bin adet olarak hesaplandı. Amazon.com iuüzerinden satışa çıkan tablet PC ilk günden 95 bin adet satıldı.

2 milyon Call of Duty için sırada
Oyun sektöründeki ön siparişler de yoğun talep görüyor. Call of Duty Modern Warfare 3. 5 haftada 2.2 milyon adet ön sipariş aldı. Battlefield 3 ise ilk üç haftada 1.3 milyon adet ön sipariş rakamına ulaştı.

Apple’lara iOS 5 geldi
Apple’ın işletim sistemi olan iOS’un yeni sürümü olan 5 güncellemesi yayımlandı. iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlara yüklenecek olan iOS 5 ile kullanıcılar, cihazlarını USB kablosu olmadan güncelleyebilecek.

bigPara.com