Ona göre suçlu SPK

Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uyar, yeşil sermaye şirketlerini savundu ve suçu SPK'ya yıktı: "SPK amacının dışına çıktı. Şirketlere ödül vermesi gerekirken düşman zannedip aleyhte her türlü çalışmayı yaptı." Uyar yurtdışı yasağı kalkarsa Almanya'ya gidip ifade vereceğini de söyledi.

YOZGAT - 1990'lı yıllarda Almanya'da çalışan Türk işçilerinden çok kârlı yatırımlar yapacağı gerekçesiyle topladığı paraların önemli bölümünü batıran Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, 'tabela, irticai, İslami ve çantacı' diye adlandırılan yeşil sermaye şirketlerini savunurken, bunları SPK'nın korkuttuğunu iddia etti. Uyar, "SPK amacının dışında hareket etti. Bu şirketlere ödül vermesi ve iyi niyetle düzeltmesi gerekirken düşman zannetti ve maalesef aleyhte her türlü çalışmayı yaptı" dedi.
Uyar 1997'ye kadar SPK ile sorunları bulunmadığını belirterek şunları söyledi:
"1997'den sonra 'yeşil sermaye, irticai ve İslami holdingler' diye kavramlar çıktığında, SPK'daki bazı insanlar durumdan vazife çıkarmış olacaklar ki, 2000 yılının Mart ayına kadar hiçbir şirketimize halka arz izni vermedi. Bu şirketler paraları kanunsuz toplamadı? Yimpaş yüzde 100 halka açık şirketleri SPK'dan izinli ve Ticaret Kanunu'na tabii olarak devam ediyor. 2000 yılı Mart ayında SPK hisse satışı izni verdi ve 30 günlük sürede Yimpaş A.Ş.'ye 21 günde 34 bin ortak girdi ve 557 milyon mark para toplandı, ortak sayısı 97 bin kişiye ulaştı. Ayrıca SPK iki dönem daha halka arz izni verecekti, vermedi."
Şöhret ile para topladık
Eski yönetim kurulu üyesi Kadir Şöhret'in basında kendisine suçlamalarda bulunduğunu belirten Uyar, "Kendisi 20 yıllık arkadaşım. Beni Almanya'ya ilk davet eden kişi ve birlikte para topladık. Kendisinden hiçbir yerde ihanete uğramadım. Arkadaşımız haklı olarak 'bana göre şöyle olsaydı daha iyi olurdu' diyor. Mevzuat ve kanunları bilmeden arkadaşımız 'ortakları niye ağlatıyorsunuz, paralarını vermiyorsunuz?' diye yönetimden ayrıldı. Yola çıktığım arkadaşlarımın hiçbirinden kesinlikle ihanet görmedim ve birbirimizi de kırmadık. Ancak fikir ayrılıkları olmuştur. Bazıları bu şekilde oluyorsa, yanlış yapıyoruz düşüncesiyle bizden ayrılmış olabilir. Görüş ayrılıkları oldu" dedi.
Ortaklardan toplanan paraların tek kuruşunun havaya gitmediğini iddia eden Uyar, paraların yüzde 92'sinin menkul ve gayrimenkullerde olduğunu yüzde 8'i ile de ticaret yapıldığını söyledi. Dursun Uyar, "Avustralya'da büyük bir arsa, bina alındı ve geri satıldı. Basında yer alan 'şeyhlere gitti' denilen para, bu para. Paranın miktarı da 29 milyon mark. Yimpaş'ın Avustralya'daki şubesine gitti. Oradan büyük bir arsa satın alındı. Almanya'daki şirketin ödemesi için 12 mağazamızın içinde bulunan malları satarak para karşılığını ortaklarımıza verdik. Avustralya'da aldığımız arsayı da satarak parayı Almanya'ya ortaklarımıza verilmek üzere gönderdik" iddiasında bulundu.