'Önce banka satın alıyorlar'

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) International Başkanı Aldo Kaslowski, bir ülkenin, başka bir ülkeye yatırım yapmak istediği zaman önce bankasını gönderdiğini belirterek...

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) International Başkanı Aldo Kaslowski, bir ülkenin, başka bir ülkeye yatırım yapmak istediği zaman önce bankasını gönderdiğini belirterek, Ethniki (Ulusal) Bank'ın Finansbank'ın yüzde 46'sını satın almasının, Yunanistan'ın ileride Türkiye'ye çok daha büyük boyutlarda yatırım yapmak istediğinin sinyali olduğunu kaydetti. Bu eğilimin kısa sürede etkisinin görüleceğini söyleyen Kaslowski, Yunanistan'da Türkiye hakkında esen havanın çok olumlu olduğunu da vurguladı.
Bundan sonra gelecek yatırımların değişik sektörlerden olabileceğini belirten Kaslowski, bir bankanın Türkiye'ye gelmesinin başka bir bankaya değil, başka yatırımlara kapı açtığını vurguladı. Aldo Kaslowski, yatırımın, Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi ilişkileri de iyi etkileyeceğini ifade ederek, "Tabii Avrupa boyutu da var. Türk-Yunan ilişkilerinin gergin olduğunu savunanlar var. Bunun tam tersi olduğunu anlayacaklar. Bu anlamda bence çok önemli, stratejik bir partner oldu" diye konuştu.
İtalyan bankaların gözü Türkiye'de
TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslowski, İtalyan bankaların Türk bankacılık sektörüne ilgisine değinirken de şunları kaydetti: "Bir veya birkaç bankanın gelme ihtimali var. Resmiyete dökülmüş belki temasları vardır, bilmiyoruz. Öyle bankalar vardır ki temsilcilikleri vardır. Banca Intesa gibi. Banka satın almak istediği zaman attığı ilk adım temsilciliklerdir. Önce temsilciliğini açıyor, ondan sonra fırsatları değerlendiriyor."