Önce Başak, sonra Ziraat

Ziraat Bankası'nın iştirakleri arasında yer alan Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in bu yıl içinde özelleştirileceğini açıklayan Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı, Zeki Sayın, "Hisse devrinin şeklini zaman belirleyecek.

İSTANBUL - Ziraat Bankası'nın iştirakleri arasında yer alan Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in bu yıl içinde özelleştirileceğini açıklayan Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı, Zeki Sayın, "Hisse devrinin şeklini zaman belirleyecek. Blok satış olabileceği gibi, halka arz da gündeme gelebilir" diye konuştu. Özelleştirme süreci 2007 yılına kadar uzayan Ziraat Bankası'nın yüzde 56.67 oranında ortak olduğu Başak Sigorta ile yüzde 62.28 payla ortak olduğu Başak Emeklilik'in özelleştirme kapsamına alınmasıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.
'Bir yılda tamamlanacak'
Özelleştirme kararıyla ilgili bilgi veren Zeki Sayın, hisse devrinin bir yıl içinde tamamlanmasını beklediklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ancak değerinin altında, ne olursa olsun satalım diye bir düşünce yok. Çünkü bu şirketlerde sokaktan geçenin bile hakkı var. Özelleştirme İdaresi'nin de bunu gözardı etmeyeceğini düşünüyoruz."
Şirketlerin değerleme çalışmalarının sürdüğünü, henüz bir rakamın ortaya çıkmadığını da söyleyen Sayın, Başak Sigorta'nın daha önce de özelleştirme kapsamına alındığını ve sürecin yarım kaldığını hatırlatan bir gazetecinin sorusuna şu yatını verdi:
Sevgililer gününe atıf
"Bugün (dün) sevgililer günü. Bizim sevgilimiz de bu sigorta şirketleri. Ama hükümetin bir görüşü var. Devletin ekonomide küçülmesi, Hazine'nin hisselerinin özel şirketlere, şahıslara geçmesi kararı var. Daha evvel bir özelleştirme kararı alınmışken tehir edildi. Ziraat özelleşirken Başak Sigorta da beraber özelleşsin diye düşünce hâkimken, Ziraat'in özelleşmesi Bakanlar Kurulu kararıyla 2007'ye uzatıldı. Bu arada Başak Sigorta'nın bir an evvel, Ziraat Bankası hisselerinin el değiştirmesi konusunda yetkili kurullar karar aldı ve bize bu tebliğ edildi. Buna 'hayır' demedik. Devletin koruma görevi yapması ve 40-60 yıl önce olduğu gibi kundura, basma üretimi, yani ekonominin içerisine dalması kabul edilemiyor. Biz de kabul etmiyoruz."
Özelleştirme sürecini Özelleştirme İdaresi'nin yürüteceğini belirten Sayın, 'Gönlünüzden geçen model ne' sorusunu, "Benim gönlümden geçen, halka arz olursa daha güzel olur" diye yanıtladı.
Başak Emeklilik Genel Müdürü Tevfik Cansız, şirketin 20 milyon sermayesine karşın 2004 yılını 30 milyon YTL kârla kapattıklarına dikkat çekti. Başak Sigorta Genel Müdürvekili Enis Basım da, şirketin bugün 50 milyon YTL sermayesi, 2 bin 805 acentesi, piyasa değeri 100 milyon YTL'yi aşan iştirakleriyle sektörde güçlü bir yapı sergilediğini anlattı.