Önce fırtına ve yağmur sonra güneş

Önce fırtına ve yağmur sonra güneş
Önce fırtına ve yağmur sonra güneş

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 ile beklentilerin altında büyürken, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı adeta moral verdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen ‘ Para Politikaları’ konulu toplantıda konuşan Başçı, dünyanın her yerinde ekonomik büyümede bir yavaşlama gözlendiğini, bu yavaşlamanın sert ve hızlı şekilde değil, kademeli olduğunu söyledi. Türkiye’de de bu yıl ekonomik büyümede yavaşlama olduğunun altını çizen Erdem Başçı, “2012 yılında ekonomik büyüme oldukça yavaş gerçekleşti ve gerçekleşecek. 2013 yılında büyümede bir hızlanma bekliyoruz. Dolayısıyla tıpkı Antalya’daki hava koşulları gibi ekonomide de önce yağmur, fırtına arkasından güneşli ve güzel bir hava bizleri bekliyor diye özetleyebiliriz” diye konuştu.
Türkiye’nin 2012 yılını yüzde 3 civarında bir büyümeyle tamamlamasının beklendiğini vurgulayan Başçı, gelecek yıl ise yüzde 4 civarında bir büyümenin beklenebileceğine işaret etti. Başçı, üçüncü çeyrekte yavaş olan büyümenin son çeyrekte hızlanmasını beklediklerini söyledi.
Faizde ölçülü indirim 
Politika faizinde ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirimin yeterli olacağının altını çizen Başçı, ticari kredi faizlerinin önümüzdeki yıl başında tek haneye düşeceğini tahmin ettiklerini vurguladı. Başçı, Türkiye’deki kamu borç yükünün daha da düşeceğini söyledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com