Önce ihaleye fesat, sonra hileli akaryakıt

'Kantar Operasyonu' kapsamında gözaltına alınan 12 şirketin 35 sahip ve yöneticisinin, kamu kurum ve kuruluşlarındaki sattıkları akaryakıtta çifte vurgun gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

ANKARA - 'Kantar Operasyonu' kapsamında gözaltına alınan 12 şirketin 35 sahip ve yöneticisinin, kamu kurum ve kuruluşlarındaki sattıkları akaryakıtta çifte vurgun gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Akaryakıt ihalelerine fesat karıştırarak fiyatı yükselten zanlıların, daha sonra kamu kurumlarına hileli ve eksik akaryakıt sattığı belirlendi.
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'ne bağlı Mali Büro ekipleri, Ankara ve Çankırı'daki kamu kurum ve kuruluşlarına akaryakıt veren şirketleri üç ay izledikledikten sonra, 12 şirketin sahip ve yöneticisi konumundaki 39 kişiyi gözaltına almıştı. Zanlılardan dördü serbest bırakılırken 35 zanlı Ankara Adliyesi'ne sevk edildi.
Operasyonla ilgili açıklama yapan KOM Şubesi, Erol Ö., Mustafa A. ve Erdoğan Ö. isimli firma sahiplerinin Ankara ve Çankırı'daki bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kalorifer yakıtı ihalelerine katıldıkları ve fiyatı kendi aralarında belirlediklerini kaydetti. Yakalanan şahıslarla birlikte dört tabanca, bir av tüfeği, 700 adet fişek ve makbuzlar ele geçirildi.