Önce izin, sonra Arcelor

Oyak, Rekabet Kurulu'nun Erdemir hisselerini devralmak üzere kurulan Ataer Holding'in yüzde 41'inin Arcelor'a devri konusunda henüz karar vermemiş olması nedeniyle doğan zaman sıkıntısı yüzünden Erdemir hisselerinin...

ANKARA - Oyak, Rekabet Kurulu'nun Erdemir hisselerini devralmak üzere kurulan Ataer Holding'in yüzde 41'inin Arcelor'a devri konusunda henüz karar vermemiş olması nedeniyle doğan zaman sıkıntısı yüzünden Erdemir hisselerinin, Ataer Holding tarafından devralınmasının öngörüldüğünü açıkladı.
Yapılan açıklamada, Oyak ve Arcelor'un, Erdemir hisselerinin satın alınması işleminin bitmesinden sonra, gerekli tüm yasal izinlere tabi olmak kaydıyla, müzakerelerini devam ettirecekleri duyuruldu.
Oyak Genel Müdürlüğü, Erdemir hisselerini ÖİB'den tek başına devralma kararıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Oyak'ın hisselerinin tamamına sahip olduğu Ataer Holding'in yüzde 41 oranındaki hissesinin Arcelor'a devrinin uygun olup olmadığının tespitine ilişkin olarak Rekabet Kurulu'na 29 Aralık 2005'te başvurduğu hatırlatıldı. Ancak gerekli kararın Rekabet Kurulu'ndan 17 Şubat 2006'da alınamadığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:
"Kararın ne zaman alınacağına yönelik kati bir tarih de belirtilmemiştir. Diğer yandan, hisselerin devralınması için ÖİB'ce tanınan süre 6 Mart'ta doluyor. Dolayısıyla, Rekabet Kurulu'ndan bir karar için beklemenin sürmesi durumunda 3 milyar dolar finansman ve destek sağlayan Türk ve yabancı bankaların hazırlıklarını yapabilmeleri ve hukuk gereklerinin yerine getirilebilmesi açısından bir zaman sıkıntısının doğmakta olduğu değerlendirilmiştir. Zaman kaybetmenin yol açabileceği problemlere meydan vermemek için Erdemir hisselerinin, Oyak'ın sahip olduğu Ataer Holding tarafından alınması öngörülmüştür."