Önce kamu ve yık diyenler yıkılacak

Önce kamu ve yık diyenler yıkılacak
Önce kamu ve yık diyenler yıkılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında önce kamu binalarının yıkılacağını söyledi.

Bayraktar “Bu yasayla sanki vatandaşlar evinden, yerinden edilecek gibi bir imaj yaratılmak isteniyor. Bu imajı da kırmak için dönüşüme kamu binalarından başlayacağız” dedi.
 Bayraktar, ‘kentsel dönüşüm’ konusunda şu bilgileri verdi:

“Kamu binalarının bir kısmı boş zaten, Ankara ’da bile var. Bunların bir kısmını boşalttık, bir kısmını boşaltacağız ve bunları yenileyeceğiz, mutlaka yıkmak zorundayız. Kamu binalarından başlamak belki daha kolay.”
“Birtakım mahfiller tarafından vatandaş tedirgin edilmek isteniyor. Yani bu yasayla sanki vatandaşlar evinden, yerinden edilecek gibi bir imaj yaratılmak isteniyor. Biz bu imajı da kırmak için kamu binalarından başlayacağız. Sonradan da ‘Benim evim riskli, 5.5-6 şiddetinden yukarı deprem olduğunda acaba evim ayakta tutulabilecek mi’ diyenler veya evim dayanıklı değil mi diye inceleme yaptıran özel binalar... Eğer ‘Evimi değiştirin, evimi yıkın, yenisini yapmak istiyorum’ diyorsa, oradan başlayacağız. İlk başta gidip vatandaşları harala gürele yerinden etmek, binalarını yıkmak, öyle bir niyetimiz yok.”
İstanbul ’da da birçok kamu binası dönüşüm kapsamında. Askeriyeden var ‘Binalarımızı yıkın’ diyen. Belediyelerden, Sağlık Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığı ’ndan, birçok kamu kuruluşundan talepler var.”
“Hacizli binaysa, üzerindeki tahkikat neyse, ana gayrimenkule o yansıyacak. Yani yıkılan binaların mevcut durumu neyse, yıkıldıktan sonra tapu kütüğüne onu resmedeceğiz.”
“1. derecede sit alanı varsa, üzerindeki riskli binalar yıkıldığı zaman bunlar yeşil alan olacak. Onları tabii başka yere taşımak zorunlu. Ancak 2. derece sit alanlarında yapılanma yapılabiliyor durumuna göre. Zaten su havzaları, kıyı kenar çizgileri, tarihi doku korunacak. Daha dikkatli bir kentsel tasarım yapılacak.”

Patlamalı yıkım da olacak
“Dönüşümü nasıl iyi yaparız diye bakıyoruz, araştırıyoruz. Arkadaşlarımız, Almanya’da kentsel dönüşüm yıkımları yapan makineler fuarını ziyaret etti. Türkiye ’de de bu makineleri yapanlar var. Hepsine bakıyoruz. Patlatma modeli de olacak, makinelerle de yıkımlar olacak.” (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109273410927345

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kentsel soyulum.. - Burak1978

  Kamu binalarının yıkılması ne kadar basit gösterilmiş sanki bizlerin vergileri ile yapılması öncee kamu binaları sonra da garibanın yeri yurdu işte taşeron ve rant hikayesi AKP den seçmeler pardon AKP den saçmalar..Vatandaşı yerinden yurdundan etmek için her türlü entrikayı yaptılar Kamu da bizim ev de bizim taşerona teslim olma..

  Kümes meselesi önemli.. - Sinan Devrim

  Kentsel Dönüşümün aslının ne kadar Rant'sal dönüşüm olduğunu hep beraber göreceğiz efendim.Önce iş makineleri bir kaç firma tarafından ithal edilir.Sonra yüksek rakımlı yerlerden alıntı projeler sunulur.Ardından hayali taşeron firmalar.Eh memleketin asgari ücretli ameleden yana sıkıntısı 10 yıldır zaten yok.Sonrası danışıklı döğüş.İhaleler yandaşa dönüşümün yüksek oranlı kazığı da vatandaşa.Çark döner elbet de yurdum insanı başını sokacak evinden sonra kıçını sokacak kümes bulur mu bilemem.

  Akp hükümetinin neye hizmet ettiği belli - elektron34

  Önce yoksullara kömür yiycek dağıtıp sonra evlerini yıkıp yandaşlarına ve kapitalizme rant alanı açmaktır bu hükümet önce yoksul bilip yardım ettiği insanların nasıl evlerini yıkar ve şimdi bakın ne deniliyor önce kamu alanlarından basediyor yahu bu kamu alanları vatandaşın vergileriyle yapılmadımı beykoz belediyesi başkanı yücel çelikbilek kendi evimi kendim yıkıcam diyor yahu sen yıkarsın sayın çelikbilek bu halk senin kadar mal varlığı yok sen kimi kandırıyorsun ama halkı koyun olan bu ülkede bu insanlara ne yaparsan azdır.

  Bu yasayla sanki vatandaşlar evinden, yerinden edilecek gibi bir imaj yaratılmak isteniyor - bp-corp

  Biz o izlenimi Sulukule ve Tarlabaşı'ndan edindik.

  !!! - Cemile Duru

  Her ne kadar siz adına 'ketsel' de deseniz, bizler çok iyi biliyoruz ki bu 'ratsal dönüşüm'...!Rant için yapmayacağınız yok, milleti evinden barkından etmek sizin vicdanlarınıda bir nebze bile sızı yaratmaz!