Önce kamu ve yık diyenler yıkılacak

Önce kamu ve yık diyenler yıkılacak
Önce kamu ve yık diyenler yıkılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında önce kamu binalarının yıkılacağını söyledi.

Bayraktar “Bu yasayla sanki vatandaşlar evinden, yerinden edilecek gibi bir imaj yaratılmak isteniyor. Bu imajı da kırmak için dönüşüme kamu binalarından başlayacağız” dedi.
 Bayraktar, ‘kentsel dönüşüm’ konusunda şu bilgileri verdi:

“Kamu binalarının bir kısmı boş zaten, Ankara ’da bile var. Bunların bir kısmını boşalttık, bir kısmını boşaltacağız ve bunları yenileyeceğiz, mutlaka yıkmak zorundayız. Kamu binalarından başlamak belki daha kolay.”
“Birtakım mahfiller tarafından vatandaş tedirgin edilmek isteniyor. Yani bu yasayla sanki vatandaşlar evinden, yerinden edilecek gibi bir imaj yaratılmak isteniyor. Biz bu imajı da kırmak için kamu binalarından başlayacağız. Sonradan da ‘Benim evim riskli, 5.5-6 şiddetinden yukarı deprem olduğunda acaba evim ayakta tutulabilecek mi’ diyenler veya evim dayanıklı değil mi diye inceleme yaptıran özel binalar... Eğer ‘Evimi değiştirin, evimi yıkın, yenisini yapmak istiyorum’ diyorsa, oradan başlayacağız. İlk başta gidip vatandaşları harala gürele yerinden etmek, binalarını yıkmak, öyle bir niyetimiz yok.”
İstanbul ’da da birçok kamu binası dönüşüm kapsamında. Askeriyeden var ‘Binalarımızı yıkın’ diyen. Belediyelerden, Sağlık Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığı ’ndan, birçok kamu kuruluşundan talepler var.”
“Hacizli binaysa, üzerindeki tahkikat neyse, ana gayrimenkule o yansıyacak. Yani yıkılan binaların mevcut durumu neyse, yıkıldıktan sonra tapu kütüğüne onu resmedeceğiz.”
“1. derecede sit alanı varsa, üzerindeki riskli binalar yıkıldığı zaman bunlar yeşil alan olacak. Onları tabii başka yere taşımak zorunlu. Ancak 2. derece sit alanlarında yapılanma yapılabiliyor durumuna göre. Zaten su havzaları, kıyı kenar çizgileri, tarihi doku korunacak. Daha dikkatli bir kentsel tasarım yapılacak.”

Patlamalı yıkım da olacak
“Dönüşümü nasıl iyi yaparız diye bakıyoruz, araştırıyoruz. Arkadaşlarımız, Almanya’da kentsel dönüşüm yıkımları yapan makineler fuarını ziyaret etti. Türkiye ’de de bu makineleri yapanlar var. Hepsine bakıyoruz. Patlatma modeli de olacak, makinelerle de yıkımlar olacak.” (aa)

bigPara.com