Önce kendi söküklerini diksinler

Önce kendi söküklerini diksinler
Önce kendi söküklerini diksinler

Fotoğraf: EPA

'Yunanistan'ı nasıl kurtarırız' toplantısı yapan G8 kulübünün durumu iç açıcı değil. ABD'nin borç büyümesini yakalamak için yüzde 6 büyümesi gerekirken Japonya'nın borç GSYH oranı komşudan beter.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- Dünyanın en büyük ekonomileri ABD, İngiltere, Japonya, Almanya, İtalya, Fransa, Kanada ve Rusya’dan oluşan G8 kulübü bir araya geldi ve “Yunanistan ve euroyu nasıl kurtarırız” sorununu tartıştı. Ancak G8 kulübü asıl kendi durumlarının vahametini gözden kaçırıyor. Kulübün üyelerinin ekonomisi durgunluk sınırında ve kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı alarm veriyor. Borç/GSYH oranında yüzde 229,1 ile Japonya’nın Yunanistan’dan kötü durumda. Rusya dışında diğer ülkelerin borçlarının oranı da yüzde 80’i aştı. Borcunun GSYH’ye oranı sadece yüzde 36 olan Türkiye ise 2011 son çeyreğindeki yüzde 5,2’lik büyüme verisiyle G8’den çok daha iyi durumda.
G8 kulübü hafta sonu ABD Başkânı Barack Obama’nın dinlenme mekanı Camp David’de buluştu. Ev sahibi ABD, yüzde 99,5’e ulaşan kamu borcu/GSYH sorunu ile uğraşıyor. ABD’nin 15.4 trilyon dolara ulaşan borcundaki büyüme oranını yakalayabilmek için ekonomisinin her yıl yüzde 6 büyümesi gerekiyor. Ancak ilk çeyrek itibariyle ABD’deki büyüme sadece yüzde 2,1.
Euro krizinde ülkeleri hizaya sokmaya çalışan Almanya’da halkın en büyük korkusu devlet borçları. Geçen hafta yapılan bir ankete göre halkın yüzde 62’si borçlardan endişe duyuyor. Alman halkının ikinci tedirginliği ise enflasyon. Almanya ilk çeyrekte yüzde 1,2 büyüdü, enflasyon ise yüzde 2,4. 

Durgunluk kardeşliği
İngiltere’nin sorunu durgunluk. Euro üyesi olmasa da İngiltere, bu yıl yine resesyonda. İlk çeyrekte yüzde 0,3 küçülen İngiltere’de işsizlik oranı da yüzde 8,2 ile alarm veriyor. Borcun GSYH’ye oranı yüzde 229,1 ile iflasın eşiğindeki Yunanistan’dan bile beter durumdaki Japonya da ilk çeyrekte yüzde 1 büyüdü.
İtalya, Avrupa’nın sorunlu çocuklarından biri. Teknokrat hükümetin başı Monti tasarruf paketleriyle ekonomiyi düzlüğe çıkarmaya çalışıyor. Ancak ilk çeyrekte küçülme yüzde 1,3.
Fransa yeni solcu lideri Hollande ile yeniden büyümek istiyor. Ancak ilk çeyrekteki ekonomi yüzde 0 ile yerinde saydı. Borç/GSYH oranı ise yüzde 89 ile ülke tarihinin en yüksek seviyelerinde.
Rusya ise diğer G8 ülkelerinden biraz daha farklı bir görünüm sergiliyor. Doğal kaynak zengini Rusya’nın borçlarının GSYH’ye oranı sadece yüzde 8,5, ilk çeyrekte büyüme ise yüzde 4,9. ABD’nin himayesindeki Kanada’nın borçları da sorun çıkarmaya meyilli.

bigPara.com