Onlar da grevi THY işçisinden örnek aldı

Onlar da grevi THY işçisinden örnek aldı
Onlar da grevi THY işçisinden örnek aldı
Türk Hava Yolları'nın büyüme stratejisinde örnek aldığı Alman devi Lufthansa çalışanı THY işçisinden grevi örnek aldı. Ama onlara yasak yok!
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de ‘stratejik’ olduğu gerekçesiyle havacılık sektöründe grev yasak ve bu yasak 305 Türk Hava Yolları (THY) çalışanına mal oldu. Grevin yasak olduğu THY, Avrupa ’nın en büyük şirketi Lufthansa ile birlikte Star Alliance üyesi. Star Alliance, uçuş standartlarını belirleyen bir örgüt. Hızlı büyüme gösteren THY bu süreçte en çok Lufthansa’yı örnek aldı. Şimdi THY’nin her konuda örnek aldığı kardeş şirketi Lufthansa’da kabin ekipleri bugün greve çıkıyor. Grevin ne zaman biteceği belirsiz. THY’de örgütlü Hava-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Atilay Ayçin “Bizimle aynı. Biz yapabilseydik bizde de kabin ekipleri greve çıkacaktı. Şimdi THY’nin her konuda örnek aldığı Lufthansa’da kabin ekipleri greve gidiyor. THY, patrona yönelik tüm konularda Lufthansa’yı örnek alırken işçilerin hakları söz konusu olduğunda görmezden geliyor” diyor.

 

Kabin ekipleri grevde

Lufthansa, yolcu taşımada dünyanın dördüncü Avrupa’nın ve Almanya’nın ise en büyük hava yolu şirketi. Lufthansa’da çalışan 19 bin kabin görevlisi UFO adlı sendikanın üyesi. Toplusözleşme görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Sendika çalışanlar için yüzde 5 zammın yanı sıra kabin personeli olarak kiralık işçi çalıştırılmasına son verilmesini istiyor. Lufthansa patronları ise bu taleplere olumsuz yanıt verdi. Grev bugün başlıyor. UFO Başkanı Nicoley Bublies, Lufthansa ve yolcuların kendilerini kabin personelinin grevlerine hazırlaması yönünde uyararak, grevlerin gelecek günlerde süreceğini belirtti. Grevler, her gün birkaç saat yapılacak ve önceden medya ve Lufthansa üzerinden duyurulacak.
THY, Lufthansa ile sıkı ilişkiler içinde. Hava-İş Başkanı Ayçin THY’nin büyüme stratejisinde örnek şirket olarak Lufthansa’nın kullanıldığını söylüyor. Bugün başlayacak grevin THY çalışanlarının yasaklanmasaydı yapabilecekleri grev ile aynı anlama geldiğini vurgulayan Ayçin ortaklık içinde olan iki şirketteki iki farklı uygulamaya dikkat çekiyor. Ayçin şöyle konuşuyor: “THY’de ‘stratejik’ diyerek yasaklandı. Ancak Lufthansa’nın yanı sıra olimpiyatlar sırasında da Fransa’da pilotlar greve çıktı. Hükümet onları uyardı ama pilotlar temel hakları için vazgeçmedi. Bizim ülkemizde de böyle olmalıydı.”

Dünyada THY için ortak eylem günü

THY’de işten atılan 305 çalışan için bugün dayanışma eylemleri düzenlenecek. Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) üyesi havacılık sendikaları dünyanın dört bir yanında Amsterdam, Brüksel, Hamburg, Londra, New York, Stockholm ve Tokyo gibi şehirlerde THY ofisleri önünde yapacakları eşzamanlı eylemlerle işten çıkarılan 305 işçinin işe iadesini talep edecekler. Belçika’da Zavantem Havaalanı’nda bildiri dağıtılacak, New York’ta THY bürosunun bulunduğu Empire State Building’de eylem yapılacak. Amsterdam, Hamburg ve Tokyo havaalanlarında ve Londra’da THY’nin bürosu ve Heathrow Havalimanı’nda bildiri dağıtılacak.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109861110986113

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  grev.. - mexico

  önceden grev yapacağız denilse thy nin izin vereceğini cidden aklınızdan geçiriyor musunuz?

  THY'de - gokkurt

  olan grev yasağına karşı gösteri yapma idi. Grev değil ! Grev sömürge tipi demokrasilerde sürekli yasaklıdır; darbe olduğunda yasaklanabilir ama illa ki yasak olacak diye bir şey yok, bizimki gibi TC Tarihinde yeni-liberal politikalar elinde kavrulan memleketler de ise böyle parçalı yasaklıdır. Almanya Hessen Eyaletinde geçen aylarda Kamu Taşıtları Sürücüleri Sendikası greve gitmişti, önceden haber verme yok günlük olarak, hafta başında grev yapacağız diye bir duyuru oluyor (zaten grevin amacı kamuoyunun haberdar etmek bir yandan da), sonra bir gidiyorsun otobüs durağına (çok yaşadığım için) durakta bir A4 üzerine o gün grev olduğuna ve ne kadar süreceğine dair bir yazı. Bazen üst üste iki gün veya daha çok. Ve daha önemlisi kimse de çıkıp bu hak arama yöntemini "başkalarının okula, işe gitme özgürlğünü engellemek","ekonomiye zarar" veya "istemiyorlarsa başka iş yapsınlar" çiğliği ile örselemiyor, çünkü bunlar gelirden pay alma,karın doyurma kavgası. En sonunda anlaştılar ama onda da bizde olduğu gibi üçüncü bir grubun hakemliği yok, hani bizde toplu sözleşmelerde olan !Nasıl toplu sözleşmezse, iki küme arasını üçüncü bir kişi buluyor o da hükümetin adamları ile dolu ! Yersen, bizdeki de demokrasi işte.

  Karsilastirilamaz - mataman

  Lufthansa neredeyse dört gündür grev olacak diye haber veriyor, en son yarin sabah olacagini bildiridiler. THY nin bir kisim calisani ne yapti hic kimseye haber vermeden sabah isi biraktilar. Her is veren böyle durumda ise ihbarsiz gelmiyeni isten atar. Yoksa buna hic bir ekonomi dayanamaz.