Önlükçü kara kara düşünüyor

Önlükçü kara kara düşünüyor
Önlükçü kara kara düşünüyor

Okul kıyafeti üreticileri uygulamanın bazı hazırgiyim markalarına yarayacağı görüşünde.

Okullarda serbest kıyafet yönetmeliği, okul kıyafeti üreticilerinin tepkisini çekti. 9 milyar liralık sektör ne yapacağını düşünüyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçileceğini duyururken, okul giysisi üreticileri de kara kara bundan sonra ne yapacaklarını düşünmeye başladı. Fabrikalarında stok giysi ve hammaddeleriyle bir sabah mesaiye bu şok haberle başlayan üreticiler soruyor: “9 milyar liralık sektörümüze ne olacak?”
Birkaç yıldır tartışılan ‘okullarda serbest kıyafet’ yönetmeliği dün sabah Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce 2010 yılında alevlenen tartışmalarla gazetelere ilan vermeye kadar giden okul kıyafeti üreticileri, MEB’in ‘iptal yok’ kararıyla nefes almıştı ancak bugün fabrikalarına kilit vurma şokundalar. Yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayan sektörde; ihracat yapan büyük üreticiler bir süre yurtdışıyla idare edip ayakta kalmaya çalışacak, küçükler için ise tablo çok daha karanlık.


Tek çare ihracat

Sektörün büyük üreticilerinden Baharoğlu Tekstil’den Ahmet Baharoğlu, olayın şokuyla MEB’in çok radikal kararlar verdiğini söylüyor. “Sabah bir uyandık okul kıyafetleri iptal olmuş. Yani ana iş dalımız artık yok” diyen Baharoğlu, “Haber verilseydi hazırlık yapardık” diyor. Baharoğlu ihracat yetmezse sektörden çıkacaklarını da ekliyor.
Üniformadan serbest kıyafete geçişe karşı çıkan üreticilerden biri de Altınlar Tekstil. Firma, bu durumda 9 milyar liralık okul kıyafeti piyasasının duracağı ve bu işte çalışanların işsiz kalacağı görüşünde.


Avrupa okul kıyafetine dönüyor


Türkiye ’deki okul kıyafeti üreticileri yurtdışına da ihracat yapıyor. Özellikle Avrupa’dan ilginin arttığı belirtiliyor. Çünkü birçok Avrupa ülkesinde okullarda disiplini bozduğu ve öğrenciler arasında sorun yarattığı gerekçesiyle tek tip okul kıyafetine geri dönülüyor. Bu ülkelerin başında Romanya, Bulgaristan, Almanya, Avusturya, İngiltere gelirken, Rusya da ilköğretimde yeniden tek tip üniformaya geçmeyi planlıyor.

bigPara.com