Onur Air yargıya gidiyor

Hollanda'nın, Türk havayolu şirketi Onur Air'e getirdiği geçici uçuş yasağının değerlendirildiği toplantılarda bir sonuca varılamazken, Onur Air, konuyu Hollanda'da yargıya götüreceğini açıkladı.

AMSTERDAM - Hollanda'nın, Türk havayolu şirketi Onur Air'e getirdiği geçici uçuş yasağının değerlendirildiği toplantılarda bir sonuca varılamazken, Onur Air, konuyu Hollanda'da yargıya götüreceğini açıkladı.
İki ülkenin sivil havacılık otoriteleri arasında dün sabah Amsterdam'da başlayan toplantılar devam ederken, akşam saatlerinde Onur Air heyeti de görüşmelere alındı. Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Cankut Bagana, toplantıya kısa süre katıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, şöyle konuştu: "7 saat bekledikten sonra bizi de içeri aldılar. Neden uçuşlarımızın durdurulduğunu sorduk. Ama Hollandalı yetkililerinden 'cevap veremeyeceğiz' yanıtı aldık. Bunun üzerine toplantıdan çıktık. Çünkü istediğimiz tek şey, kararın nedeninin açıklanmasıydı. Zira gönderdikleri yazıda yasaklama gerekçesi belirtilmiyor, ileride bilgi verileceği belirtiliyordu. Biz bu konuyu Hollanda mahkemelerine taşıyacağız. Hollanda bir hukuk devletidir. Yarından (bugünden) itibaren bu hakkımızı arayacağız." Bagana, iki ülke yetkilileri arasında, sorunun henüz çözülmemiş olduğuna işaret etti ve sorunun artık Onur Air'in değil, Türkiye'nin sorunu olduğunu söyledi.
Toker: Sorunu çözeceğiz
Öte yandan dün iki ülke arasındaki görüşmelerin öğleden sonraki bölümüne Ulaştırma Bakanlığı Yardımcısı Barış Tozar ile Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilgedin Toker de katıldı. Toplantı sırasında kendisine ulaştığımız Toker 'Sorunu çözeceğiz" dedi. Ancak gazetemiz baskıya girdiği saatlerde toplantı devam ediyordu.
Hollanda Ulaştırma Bakanlığı, Onur Air'e ait uçakların teknik ve bakım yetersizlikleri bulunduğunu öne sürerek, uçuş haklarını geçen hafta perşembe itibarıyla bir ay dondurmuş, ardından Almanya, Fransa ve İsviçre de benzer gerekçelerle aynı yönde karar almıştı.