Onur Air: Yasak kararı kalkacak

Sivil Havacılık Genel Müdürü Toker: "Görüşme bitti, Onur Air ve tüm şirketlerimizin emniyeti teyit edildi." Onur Air: "Kusur bulamadılar. Yasağın kalkacağını tahmin ediyoruz."

İSTANBUL - Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgettin Toker, Almanya ve Hollanda sivil havacılık görevlileriyle İstanbul'da yapılan görüşmelerde, Onur Air'in operasyonlarının son derece olumlu bulunduğunu söyledi. Onur Air'in Hollanda'ya uçuşlarının durdurulmasının ardından, soruna çözüm bulmak amacıyla Türk sivil havacılık yetkililerinin Hollanda ve Almanya sivil havacılık görevlileriyle ayrı ayrı yaptıkları teknik görüşmeler sona erdi. Toker, şunları söyledi:
"İlgili kişilerle konuşmalardan çıkan sonuçta, Onur Air'in operasyonlarının sağlıklı, güvenli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bu konuda özellikle Hollanda tarafından açıkça bildirimde bulunulmadı, ancak görüşmeler sırasında bu bize birçok defa iletildi." "Şu anda gelinen nokta, Türk sivil havacılığı için son derece olumlu" diyen Toker, görüşmelere gelen heyetlerin operasyonların açılması için yetkili olmadığını, hazırlayacakları raporları ilgili kişilere vererek konunun açıklığa kavuşmasını sağlayacaklarını söyledi."
Onur Air'den yapılan açıklamada da, 20 saat süren toplantılar sonrasında Hollandalı heyetin, somut eksiklik bulamadığı öne sürülerek, Hollandalı yetkililerin zaman zaman Onur Air'in organizasyon şeması, prosedür işleyiş sistemi ve benzer idari konular hakkında bilgi almaya çalıştığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Alman heyetin incelemeyle ilgili düzenlediği rapordan sonra Onur Air'in Almanya'ya olan seferlerinin başlaması için sadece Almanya'daki siyasi iradenin karar vermesi bekleniyor. Bu çerçevede, Almanya'nın birkaç gün içinde ve buna bağlı olarak da hemen sonrasında Fransa ile İsviçre'nin yasağı kaldırması öngörülüyor. Hollanda'nın ise koyduğu bir aylık süreyi beklemeden uçuşları yeniden başlatması mümkün."