Onur Air'e bir ay ceza

Özel Türk havayolu şirketlerinden Onur Air'in Hollanda ve Almanya'ya uçuşları, dünden itibaren bir ay süreyle durduruldu. Hollanda Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada...

AMSTERDAM - Özel Türk havayolu şirketlerinden Onur Air'in Hollanda ve Almanya'ya uçuşları, dünden itibaren bir ay süreyle durduruldu. Hollanda Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Onur Air'e ait bir uçağın önceki gün Antalya'dan Hollanda'ya hareketinden sonra arızalanması üzerine yasaklama kararının yürürlüğe koyulduğu belirtildi. Karara göre, Onur Air'e ait uçaklar, 12 Haziran günü saat 12.00'ye kadar Hollanda'ya uçamayacak.
Açıklamada, Onur Air'e ait uçaklarda bakım yetersizliği nedeniyle aksaklıkların yaşandığı ve incelemeler sonrası şirkete kısa bir süre önce son uyarıların yapıldığı kaydedildi. Karar binlerce yolcuyu etkileyecek. Türkiye'ye turist gönderen seyahat bürolarından edinilen bilgiye göre, Onur Air'in önümüzdeki günlerde, Türkiye'de bulunan 10 bin dolayında Hollandalı turisti getirmesi gerekiyordu. Şirket yalnızca Amsterdam Schiphol Havaalanı'ndan gelecek salı gününe kadar Türkiye'ye toplam 48 uçuş yapacaktı.
Hollanda Haber Ajansı ANP'ye açıklama yapan Onur Air'in bir yetkilisi, kararı, "yüzde 100 siyasi bir işlem" olarak nitelendirdi.
Yolcular mağdur olacak
Türkiye'ye en çok turist gönderen seyahat kuruluşları içindeki Corendon'un yetkilileri, kararın yürürlüğe girmesinin ardından, Onur Air ile taşıyacakları 300 yolcu için düzenleme yapabildiklerini, ancak Türkiye'de çok sayıda yolcuları olduğunu belirttiler. Hollanda'nın ardından Almanya da özel Türk havayolu şirketlerinden Onur Air'in Almanya içine ve dışına uçuşlarına yasak getirdi. Almanya sivil havacılık yönetimi, güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek, Onur Air'in iniş ve kalkışlarının derhal iptal edildiğini bildirdi. Bu arada, Düsseldorf havaalanında Onur Air'e ait 300 kişilik yolcu uçağının havalanmasına da izin verilmedi.