'Onur' dosyası Rusya yolcusu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün Moskova'da yapılacak Avrupa Ulaştırma Bakanları Toplantısı'na Onur Air dosyasını da götürüyor.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün Moskova'da yapılacak Avrupa Ulaştırma Bakanları Toplantısı'na Onur Air dosyasını da götürüyor. Yıldırım, Moskova'da yapılacak Avrupa Ulaştırma Bakanları Toplantısı için bu sabah Rusya'ya gidiyor. Yıldırım, toplantının ardından Almanya ve Hollanda ulaştırma bakanlarıyla bir araya gelecek. Yıldırım, meslektaşlarıyla, Hollanda ve Almanya ile bazı ülkelerin
Onur Air'e yönelik uçuş yasağının kaldırılması konusunu görüşecek. Onur Air'e uygulanan uçuş yasağının bu görüşmelerin ardından kaldırılabileceği ve konuya ilişkin sorunların giderilebileceği belirtiliyor. Hollanda, 12 Mayıs'ta Onur Air'in ülkesine uçuşlarını durdurmuş, bunu Almanya, İsviçre ve Fransa izlemişti. Hollanda ve Türkiye sivil havacılık teşkilatı yetkilileri, sorunun çözümü için 16 Mayıs'ta bir araya gelip, görüşmelerin İstanbul'da sürdürülmesini kararlaştırmıştı. İstanbul'daki toplantılarda gelinen noktanın sivil havacılık otoritelerine iletilmesi ve kararın otoritelerce verilmesi benimsenmişti.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise bir soru üzerine Onur Air'in uçuşlarının Hollanda ve Almanya'da yasaklanmasıyla ilgili sorunun çözüldüğünü belirterek, "Onur Air ile ilgili bir problem kalmadı. Hollanda ile görüşmeler yapılıyor" yanıtını verdi. Bakan Atilla Koç ayrıca, bu yıl turist sayısının yüzde 50 oranında artabileceğini de söyledi. (aa/dha)