OPEC petrol üretimini kısma hazırlığı yapıyor

Dünya petrol arzının üçte birinden fazlasının sağlayan kartel kaynakları, temmuz ayın ortalarından bu yana petrolün varil fiyatının 20 dolar civarında (yaklaşık yüzde 25) ucuzlamasının üretim kısıntısını gündeme getirdi.

İSTANBUL - Dünya petrol arzının üçte birinden fazlasının sağlayan kartel kaynakları, temmuz ayın ortalarından bu yana petrolün varil fiyatının 20 dolar civarında (yaklaşık yüzde 25) ucuzlamasının üretim kısıntısını gündeme getirdi.
Yaklaşık bir ay önce yapılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Bakanlar Kurulu toplantısında üretimin azaltılmayacağı yönünde bir karar çıkmıştı. Fakat uzmanlar fiyatların 60 doların altına hızla gerilemesiyle OPEC'in bu kararından dönmesini bekliyor.
Suudiler kesintiye başladı
Financial Times'ta (FT) yer alan habere göre, OPEC, resmi olarak açıklamamasına karşı günlük 28 milyon varil olan üretimini 1 milyon varil azaltacağını onayladı. Bu da üretimin yaklaşık yüzde dört oranında düşmesi anlamına geliyor.
Üretim kısıntısını onaylayan ülkeler arasında İran, Libya, Kuveyt, Venezuella ve Nijerya bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bu karara uyması bekleniyor. FT'ye konuşan bir yetkili, OPEC'in en düşük 50-55 dolar aralığındaki bir fiyatı garantiye almak istediğini belirtti. Kartel üyelerinin çoğunluğu üretimi kısmaya olumlu bakıyor ve halihazırda ufak ufak gönüllü kesintiler yapmaya başladılar. Bununla ilgili resmi kararın ise aralık ayında Nijerya'da yapılacak toplantıda alınması bekleniyor.
Fiyat 60 doların üstünde
Öte yandan OPEC'in en önemli üyesi olan Suudi Arabistan, üretimin kısılması yönündeki bir karara karşı çıksa da, bu kararın tersi yönde hareket ediyor. Suudi Arabistan son iki aydır günlük üretim kesintisini sessizce 200 bin varile çıkardı bile. Yani üretimi kısma yönünde en iştahlı davranan ülke oldu.
OPEC'in üretim kesintisine gidebileceği yönündeki haberler ve Nijerya'daki şiddet olayları, önceki gün 57 dolar sınırına inerek son 7.5 ayın dibini gören fiyatları tekrar yukarı çıkardı. Fiyatlar ikinci kez 60 doların altında kalamazken, dün öğleden sonra 60.74 dolardan işlem görüyordu.