OPEC, 'petrole fiyat bandı' önerisini konuşacak

OPEC, 'petrole fiyat bandı' önerisini konuşacak
OPEC, 'petrole fiyat bandı' önerisini konuşacak
Kuveyt Petrol Bakanı Ali El Ömer, petrol üreticisi ülkelerin bir araya gelerek, Venezuela'nın "petrol fiyatlarını bir bant içine oturtma" önerisini görüşeceğini belirtti.

KUVEYT – Kuveyt Petrol Bakanı Ali El Ömer, bugün yaptığı açıklamada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan ve olmayan ülkelerin bir teknik toplantıda bir araya gelerek Venezuela’nın petrol fiyatlarını bir bant içine oturtma önerisini görüşeceğini belirtti.

El Ömer, "Henüz bir karar yok. Görüşülecek ve sonucuna bağlı olarak anlaşıp anlaşmama konusunda karar verilecek” diye açıkladı.

OPEC üyesi Venezuela, daha önce petrol fiyatlarını kontrol edebilmek amacıyla OPEC'e üretimin azaltılması yönünde öneri sunmuştu. OPEC'in 21 Ekim'de düzenlenecek teknik toplantısında görüşülecek öneri, 70 dolarlık taban fiyatı belirlenerek bu fiyatın kademeli olarak 100 dolara çıkarılmasını da kapsıyor.

‘100.000 VARİLE KADAR DAHA FAZLA PETROL’

Kuveyt petrol bakanı, OPEC’in ödün vermeyeceğini ve petrol üretim miktarında kesintiye gitmeyeceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan’ın önderlik yaptığı Arap Grubu, üretimin kesilmesine yönelik çağrılara destek vermemişti.

“Henüz OPEC üyelerinin kararını değiştirebileceği çağrı, öneri ya da olaylar söz konusu değil” diye konuşan El Ömer, ülkesinin 2016’nın başında günde 50,000 - 100,000 daha fazla varil petrol üretebilecek durumda olacağını ifade etmişti.

(Öykü ALTUNTAŞ / DHA)

 

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  petrol

  ,

  öneri