Opel Corsa'nın eski kasası piyasaya 'yok satarak' veda etti

Otomotivde 2007 yılına 'Şimdi al gelecek yıl öde'nin yanı sıra, peşin alım indirimi, takas ve yakıt desteği, sıfır faize 12 ay vade gibi kampanyalarla 'Merhaba' diyen firmaların düzenlediği kampanyalar içinde dikkatleri en fazla çeken...
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Otomotivde 2007 yılına 'Şimdi al gelecek yıl öde'nin yanı sıra, peşin alım indirimi, takas ve yakıt desteği, sıfır faize 12 ay vade gibi kampanyalarla 'Merhaba' diyen firmaların düzenlediği kampanyalar içinde dikkatleri en fazla çeken GM Türkiye'ninki olduğu ortaya çıktı.
GM Türkiye, Opel Corsa, Astra Classic ve Meriva için 9 Eylül-31 Ekim tarihlerini kapsayan bir kampanyaya çıktı. En ilgi çekici seçeneğin peşin alımda 7 bin YTL'ye varan indirimin olduğu bu kampanyadaki üç model arasında fiyatı 1.0 litrelik motorda 18 bin 600 YTL'ye inen Corsa o kadar yoğun bir ilgi gördü ki GM'nin Türkiye'de eylül ayında gerçekleştirdiği 3 bin 600 adetlik satışın yüzde 55'i bu model üzerinden yapıldı. Tahminler bir gecede yaklaşık 1200 Corsa satıldığı yönünde.
Bayiler 2 bin 500 araç çekti
Corsa'nın bu çok avantajlı fiyatının ardındaki neden ise aracın yeni kasasının 2 Kasım'da İstanbul Motor Show ile birlikte Türkiye'ye gelecek olması ve eldeki eski kasaların 'uygun fiyat' desteğiyle tüketiciye verilmesi idi. Piyasada şu anda halen Opel Corsa arandığı, bazı tüketicilerin 'Yok' cevabına rağmen farklı şehirlerdeki bayileri arayarak şansları denediği konuşuluyor. Kampanya için GM bayilerinin 9 Eylül'den 15 Eylül'e kadar geçen sürede, yani beş günde 2 bin 500 araç çektiği ve 31 Ekim'i beklemeden bu sürede satışlarını tamamladığı belirtiliyor. Özellikle Opel Corsa ve Astra Classic'de araç kalmadığı, Meriva için satışların sürdüğü ifade edildi. Kampanyada Astra Classic HB Club 1.4i 23 bin 960, Meriva Essentia 1.6 Twinport 26 bin 765 YTL etiket taşıyor.
Türkiye'de dünya prömiyeri
GM Türkiye Dış İlişkiler Koordinatörü Sinan Ulusoy, eski kasa Corsa'nın söz konusu 'çok uygun' fiyatının yeni Corsa'yı olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi: 'Yeni Corsa o kadar farklı bir model ki farklı bir araç olarak değerlendirilecek. Ayrıca yine İstanbul Motor Show'da ilk kez sergileyeceğimiz yeni modelin fiyatı da 'abartılı' olmayacak. Bu arada fuardaki bir diğer önemli faaliyetimiz ise Astra sedan'ın dünya prömiyeri olacak. Fuarın uluslararası kimlik kazandığı ilk yıl biz de ilk kez bir dünya prömiyerini Türkiye'de gerçekleştireceğiz."