Opel, Magna'ya satıldı

Opel, Magna'ya satıldı
Opel, Magna'ya satıldı

Angela Merkel, GM?in Opel?deki hisse satışını sevinçle karşıladı. FOTOĞRAF: AP

BERLİN - Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABDli otomotiv üreticisi General Motors’un (GM) sahibi olduğu Opel markasını Kanadalı otomotobil ve yedek parça üreticisi Magna’ya satma konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.
Alman hükümeti tarafından mayıs ayı sonunda oluşturulan ve Opel şirketi hisselerinin yüzde 65’ini yöneten Opel-Treuhand adlı kurul, şirket hisselerinin yüzde 55’inin Magna şirketine ve bu şirketin Rus ortağı olan Sperbank’a satılmasını onayladı.
GM tarafından yapılan açıklamada, Opel’de azınlık hisse bulunduracaklarını ve şirketin geleceğine ilişkin ortaklıklarını sürdürecekleri ifade edildi. Opel’in hisselerinin bir kısmı ayrıca Rus kreditör kuruluş olan Sberbank tarafından da alınacağı bildiriliyor. Magna ve Sberbank yüzde 55’lik hisseye sahip olurken, GM’in yüzde 35’lik hisseyi elinde bulunduracağı belirtiliyor. Kalan yüzde 10’luk hisse ise çalışanların olacak. 

25 bin çalışanı var
Almanya, Opel çalışanlarının evi olarak kabul ediliyor. Opel’in Almanya’da 25 bin çalışanı bulunuyor. Bu miktar, GM’in Avrupa’daki toplam işgücünün yarısını oluşturuyor. Treuhand kurulu tarafından yapılan açıklamada da, Almanya’nın Rüsselsheim, Bochum, Kaiserslautern ve Eisenach kentlerinde bulunan toplam dört Opel fabrikasının kapatılmayacağı bildirildi.
Alman hükümeti tarafından oluşturulan Opel-Treuhand kurulunda hükümet, eyalet yönetimi ve GM temsilcileri yer alıyor. Hükümet Opel’e 1 buçuk milyar avroluk kredi yardımı yapmak için bu kurulun oluşturulmasını şart koşmuştu. (Radikal)