Opel, Türkiye için özel sedan üretecek

Opel, Türkiye için özel sedan üretecek
Opel, Türkiye için özel sedan üretecek
Türkiye ve Rusya pazarının ısrarıyla tekrar geliştirilen Astra'nın yeni sedan modelinin ilk sevkıyatları İzmir Torbalı'daki merkeze ulaştı
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Opel, yeni Astra sedan modelini Türkiye ’nin baskısıyla üretme kararı aldı. Önce Astra ailesinin sedan versiyonunun yenisini üretmeme kararı alan General Motors (GM), Türkiye ve Rusya pazarının ısrarıyla bu modelinin yenisini tekrar geliştirdi. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik yeni Astra sedanı baştan istemeyen Almanya ve Fransa gibi büyük pazarların da aracı görünce sıraya girdiğini söyledi. Türkiye ve Rusya pazarındaki potansiyel satışların GM’i ikna ettiğini kaydeden Keklik yeni Astra sedanın ilk sevkıyatlarının İzmir Torbalı’daki merkezlerine ulaştıklarını belirtti. Keklik, “Yeni Astra sedanın satışına ağustos ortasında başlayacağız. Lansman için özel bir ön satış paketi hazırladık. 140 bg 1.4 lt benzinli manuel-otomatik şanzıman ve 95 Bg üreten 1.3 litre dizel manuel motor seçeneklerimiz var. Otomobilin fiyatı 45 bin liranın altından başlayacak. Bu yıl 4-5 bin adet, 2013’te ise 10 -12 bin adet satmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu yıl otomotiv satışlarındaki daralmaya karşın pazar paylarını korumaya devam edeceklerini ifade eden Keklik, bu yıl da 2011 gibi 50 bin adetin üzerinde satışa ulaşacaklarını söyledi. Euro Bölgesi’ndeki daralmanın Türkiye’nin Opel pazarında basamak atlamasına neden olacağını vurgulayan Keklik, “ Avrupa ’da pazarlar geriye doğru gidiyor. Biz, 54 bin adetlik satışla Avrupa’da 7’nci büyük pazarız. Ancak bu yıl Hollanda ve İspanya’yı yeriz ve ilk beşe gireriz. Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya Türkiye’nin önünde” diye konuştu.

Ampera kobay gitti
Türkiye’de elektriklilere vergi teşviki uygulanırken, hibrit yani hem elektrikli hem de benzinli araçlarda aynı desteğin verilmediğini belirten Keklik, “Hibrit Opel Ampera’da kullanılan 1.4 lt benzinli motorun, batarya için sadece jeneratör görevi gördüğünü göstermek için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 1 adet Ampera tahsis ettik. Daha önce Ankara ’ya giderek, Ampera’yla ilgili bir sunum yapmıştık. Amacımız benzinli motorun bataryayı şarj etmeye yaradığını gözler önüne sermek” dedi. Ampera’nın sadece batarya yardımıyla 40-80 km yol kat ettiğini kaydeden Keklik, ”Bakanlık yetkilileri Ampera’yı test ediyor. Hibrid araçların vergisinin elektriklilerle aynı olmasını talep ediyoruz. Hibridler, elektrikliler gibi çevreci özelliklere sahip”dedi.

Mokka ekim ayında geliyor
Yılın son çeyreğinde yeni model atağına kalkacaklarını ifade eden Keklik yeni mini SUV Mokka’nın Opel markasına güç katacağını belirtti. Özcan Keklik, “Mokka ekim ayında Türkiye’ye gelecek. Nissan’ın Juke modeline rakip Mokka’da 1.4 litre turbo benzinli motor var. Araç ilk etapta manuel şanzımanla donatılacak, kısa süre içinde otomatik şanzıman da ithal edilecek. Dizel versiyonu da 2013’te Türkiye’de olacak. 2012’yi 1.500 adet Mokka satışı ile kapatırız. 2013’ün tamamında yaklaşık 5 bin adetlik rakama ulaşırız” dedi.

Skoda Fabia’ya yeni motor
Skoda, çevreci ve düşük yakıt tüketimine sahip motorlarla donatılmış modellerine bir yenisini daha ekledi. Fabia, yeni teknolojili 1.6 TDI CR dizel motora sahip versiyonuyla 38.1 bin TL’den satışa çıktı. 4 silindirli common-rail enjeksiyon sistemine sahip 1.6 lt’lik TDI CR dizel motor, 90 Bg’lik gücü ve 230 nm’lik torkuyla sürücüsüne performanslı bir kullanım sağlıyor.

Kia cee’d’lerde takas indirimi
Yeni Kia cee’d, ülkemizde 1,6 lt. benzinli 135 Bg DCT otomatik vites ve 1,6 lt. 128 Bg dizel düz ve/veya otomatik vites seçenekleriyle satışa çıktı. Fiyatları 51.6 bin TL’den başlayan araçları almak isteyenlere 1 Ağustos itibaren 2 bin TL’lik takas indirimi uygulanacak.

Doğuş’tan otomotive destek
Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin 2012-2013 öğretim döneminde öğrenci alacak Otomotiv Mühendisliği Lisans Programı, Türkiye’nin otomotiv sektörü için genç mühendisleri yetiştirecek. Doğuş Otomotiv ile yapılan işbirliğinde açılan programda öğrenciler sanayi ile doğrudan temas edecekler. Şasi mühendisliği, tahrik sistemleri, araç güvenliği, güç aktarım organları, üretim sistemleri gibi konularda eğitimler verilecek.

bigPara.com